Strona główna Aktualności

Azbest to cichy zabójca - zobacz jakie...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Azbest to cichy zabójca - zobacz jakie odszkodowanie możesz otrzymać

18.02.2022

Azbest odszkodowania
Azbest odszkodowania

Azbest to niestety bardzo szkodliwy dla zdrowia, a nawet i życia materiał, który był niezwykle często używany w ubiegłym wieku w szeroko pojętym budownictwie. Najbardziej narażeni na jego działanie byli pracownicy, który pracowali w zakładach azbestowych oraz Ci budujący bloki, apartamentowce czy inne duże budynku. Na szczęście w roku 1999 w Polsce zabroniono używać tego materiału do jakichkolwiek budowli. Mimo to, nadal istnieje wiele miejsc, gdzie mamy styczność z azbestem. Jeśli więc pracowaliśmy lub nadal pracujemy w miejscu, gdzie mamy z nim stały kontakt, a stan naszego zdrowia uległ pogorszeniu, to bez dwóch zdań powinniśmy zgłosić się do zaufanej kancelarii prawnej, w celu ubiegania się o wielotysięczne odszkodowanie!

 

Jakie choroby zawodowe są skutkiem zawodowej ekspozycji na azbest?

 

Wiele osób zapewne zastanawia się, w przypadku jakiej choroby może zacząć ubiegać się o odszkodowanie. Samo pojęcie choroby zawodowej zostało zdefiniowane w kodeksie pracy i tak też zgodnie z art. 235 kodeksu pracy, chorobę zawodową możemy uznać wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana na skutek czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy – wówczas też uznajemy to za narażenie zawodowe. Każda taka choroba znajduje się również w specjalnym wykazie chorób zawodowych. Jak więc widzimy, by uznać chorobę, za chorobę zawodową, muszą zaistnieć dwie przesłanki. Pierwsza to wspomniana lista chorób zawodowych, a druga, to związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wykonywaną pracą, a chorobą. Skupiając się bezpośrednio na pracy z azbestem, poniżej wymieniamy choroby, które znajdują się w wykazie chorób zawodowych obowiązującym od 2009 roku:

  • Pylica azbestowa,
  • Rozległe zgrubienie opłucnej,
  • Choroby opłucnej oraz osierdzia wywołane pyłem azbestu,
  • Wysięk opłucnowy,
  • Rak płuc,
  • Rak oskrzeli,
  • Nowotwory złośliwe,
  • Rozległe blaszki opłucnej lub osierdzia,
  • Międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej,
  • Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.

Jak wygląda postępowanie dotyczące ustalenia występowania choroby zawodowej?

 

Postępowanie w tym przypadku składa się z trzech głównych etapów. Pierwszym z nich jest zgłoszenie podejrzenia występowania choroby zawodowej. Następnie następuje rozpoznanie, które kończy się orzeczeniem lekarskim. Na koniec z kolei stwierdzana (lub też nie) jest choroba zawodowa. Taką decyzję wydają odpowiednie organy na podstawie przeprowadzonych badań oraz dokumentacji medycznej. W przypadku stwierdzenia choroby, poszkodowany może liczyć nie tylko na zasiłek chorobowy, ale również na świadczenie rehabilitacyjne, rentę, jak i pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności. W przypadku śmierci na skutek choroby zawodowej, rodzinie poszkodowanego przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

 

Na jak duże odszkodowanie możemy liczyć?

 

Najważniejszym czynnikiem jest wykazanie, że pogorszenie stanu zdrowia wynika właśnie bezpośrednio z pracy w otoczeniu azbestu. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z doświadczonego wsparcia prawnika, który jest w stanie zawalczyć o jak najwyższe odszkodowanie dla pokrzywdzonego lub dla rodziny (w przypadku śmierci pracownika). O jakich kwotach mówimy? Te musimy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest odszkodowanie w przypadku przechodzenia jednej z chorób wynikających z pracy w zakładzie azbestowym. Jego kwota wynosi od 9.170 aż do 91.700 zł! Druga grupa, to z kolei odszkodowania dla rodziny, w przypadku śmierci najbliższego, który pracował w narażeniu na azbest. Wówczas możemy uzyskać nawet 82.531 zł.

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót