Strona główna Aktualności

Dochodzenie odszkodowania w śmiertelnych...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Dochodzenie odszkodowania w śmiertelnych wypadkach komunikacyjnych

21.09.2022

wypadek-smiertelny.jpg

Dochodzenie odszkodowania w śmiertelnych wypadkach komunikacyjnych

 

Nagła śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym to ogromny cios dla rodziny, który oczywiście oznacza wielki smutek i żal, ale również często znaczne pogorszenie sytuacji materialno-bytowej. Dlatego też, pomimo wielkiego ciężaru emocjonalnego i absolutnego braku chęci do jakichkolwiek działań, warto zawalczyć o odszkodowanie, gdyż pieniądze uzyskane z tego tytułu mogą niejednokrotnie godnie przejść przez żałobę i zabezpieczyć byt nas samych, jak i dzieci. Poniżej postaramy się przybliżyć zakres działań, jakich możemy dokonać, dochodząc odszkodowania w przypadku śmiertelnego wypadku komunikacyjnego.

 

Co zrobić po śmierci bliskiej osoby w wyniku wypadku komunikacyjnego?

 

To jakie kroki i jak szybko je wykonamy po wypadku samochodowym, w którym zginęła bliska nam osoba może mieć decydujące znaczenie dla tego, czy oraz w jakiej wysokości otrzymamy odszkodowanie. Dlatego też, zważywszy na fakt, że pierwsze chwile po otrzymaniu tak ciężkiej wiadomości utrudniają praktyczne myślenie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika z serwisu Prawnik od zaraz, który poprowadzi nas krok po kroku przez całą ścieżkę, a także w naszym imieniu będzie w stanie dopełnić wielu formalności.

 

Czynności, jakie należy wykonać w takiej sytuacji, różnią się oczywiście w zależności od tego, czy sami uczestniczyliśmy w owym wypadku. Jeśli sami nie jesteśmy poszkodowani, to w pierwszej kolejności powinniśmy wezwać karetkę, pozyskać numery rejestracyjne pojazdu sprawcy, zadzwonić na policję, która zajmie się zebraniem materiału dowodowego. W dalszej kolejności pozyskujemy akt zgonu zmarłego, który stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania. Jeśli za sprawą śmierci bliskiej osoby pogorszyła się nasza sytuacja materialno-bytowa, to również powinniśmy zebrać odpowiednie dowody, świadczące właśnie o takim stanie. Korzystając z pomocy kancelarii, te wszystkie formalności przechodzą na jej stronę, a my możemy w spokoju przeżyć żałobę.

 

Co obejmuje odszkodowanie za wypadki śmiertelne

 

Osoby, których bliski zmarł na skutek wypadku komunikacyjnego nie są często świadome tego, za co przysługuje im odszkodowanie. Otóż najczęściej otrzymujemy odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. To właśnie ono pokrywa wszelkie straty materialne powstałe w wyniku śmierci zmarłego, które w sposób realny pogorszyły sytuację materialną jego najbliższej rodziny. Odszkodowanie nie obejmuje z kolei zadośćuczynienia za krzywdę, ból, poczucie osamotnienia, jak również kosztów związanych z pogrzebem.

 

Komu należy się odszkodowanie za wypadek śmiertelny?

 

Małżonkowie osób zmarłych zazwyczaj zdają sobie sprawę z faktu, że mogą ubiegać się o odszkodowanie, jednak bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie zaskoczeni są inni krewni, gdy okazuje się, że oni również mogą się o takie zadośćuczynienie ubiegać. Otóż stopień pokrewieństwa ze zmarłym nie jest jedynym kryterium, na mocy którego przyznaje się świadczenie. Bardzo ważny jest również stopień zależności i zażyłości w relacji, a także sytuacja rodzinna niektórych krewnych, najczęściej rodzeństwa.

Dla kogo zatem możemy wywalczyć odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wyniku wypadku komunikacyjnego? Przede wszystkim dla:

  • Małżonki/małżonka osoby zmarłej,
  • Konkubiny/konkubina osoby zmarłej,
  • Rodziców, jak również macochy i ojczyma,
  • Dziadków,
  • Wnuków,
  • Dzieci, również tych adoptowanych,
  • Niepełnoletniego rodzeństwa zmarłego (również może być to rodzeństwo adopcyjne).

Kiedy odszkodowanie rodzinie się nie należy?

 

Niestety, istnieją również przypadki, gdy odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym nie należy się nawet najbliższej rodzinie. Dochodzi do tego w momencie, gdy zmarły spowodował wypadek, w wyniku którego poniósł śmierć, a także w sytuacji, gdy najbliżsi nie utrzymywali stałej relacji ze zmarłym.

 

Kto wypłaca odszkodowanie za wypadki śmiertelne?

 

Świadczenia związane z odszkodowaniem dla rodziny w związku ze śmiercią najbliższej osoby w wypadku komunikacyjnym wypłacane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wiedza ta jest potrzebna nie tylko w celu skierowania odpowiedniego wniosku odszkodowawczego, ale również w sytuacji, gdy chcemy ewentualnie zrezygnować z roszczeń, chociażby ze względu na trudną sytuację finansową sprawcy lub jego krewnych, jeśli ten również poniósł w wypadku śmierć.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót