Strona główna Aktualności

Egzekucja komornicza po uzyskaniu wyroku o...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Egzekucja komornicza po uzyskaniu wyroku o zapłatę

26.09.2023

windykacja-sadowa.jpg

Egzekucja komornicza po uzyskaniu wyroku o zapłatę

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których konieczne staje się skorzystanie z egzekucji komorniczej po uzyskaniu wyroku o zapłatę. Długoterminowe problemy z niesolidnymi dłużnikami sprawiają, że konieczne jest sięgniecie po środki przymusu wykonawczego. Poniżej postaramy się zatem przybliżyć proces egzekucji komorniczej, a także podzielić się kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci w dochodzeniu swoich należności.
 

Egzekucja komornicza – co to takiego i jakie są podstawy prawne?

 

Egzekucja komornicza to proces, w wyniku którego komornik podejmuje czynności zmierzające do zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Jest to przymusowe wykonanie orzeczenia sądowego, które nakazuje dłużnikowi zapłatę określonej sumy pieniężnej lub spełnienie określonych świadczeń. Podstawą do wszczęcia egzekucji jest wyrok sądowy, który stwierdza istnienie zobowiązania dłużnika względem wierzyciela.

 

Droga do wyroku – jak postępować, by zabezpieczyć swoje roszczenia?

Proces egzekucji komorniczej rozpoczyna się od uzyskania wyroku sądowego. Zanim jednak do tego dojdzie, warto podjąć kilka kroków, które pomogą Ci zabezpieczyć swoje roszczenia:

 • Podejmij próbę ugody – przed rozpoczęciem postępowania sądowego, warto spróbować porozumieć się z dłużnikiem w celu uzyskania dobrowolnej spłaty. Może to przyspieszyć proces i zaoszczędzić czas oraz koszty związane z egzekucją.
 • Zbierz dokumentację – gromadzenie i zabezpieczenie niezbędnych dokumentów dotyczących umowy, transakcji czy zobowiązań jest kluczowe. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji stanowi solidną podstawę dowodową w przypadku konieczności skierowania sprawy do sądu.
 • Wnioskuj o postępowanie upominawcze – jeśli dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty, możesz wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania upominawczego. Jeżeli postępowanie zakończy się bezskutecznie, umożliwi to przyspieszenie dalszego procesu sądowego.

Wyrok o zapłatę – co dalej?

 

Po uzyskaniu wyroku o zapłatę, na który przysługuje uprawomocnienie, można przystąpić do egzekucji komorniczej. Oto kilka kroków, które warto podjąć w tej fazie:

 • Wybór komornika – jako wierzyciel masz prawo wybrać komornika, który będzie prowadził egzekucję. Możesz zasięgnąć porady prawnej w celu wyboru odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie skutecznie dochodzić Twoich roszczeń.
 • Przekazanie wyroku komornikowi – aby rozpocząć egzekucję, należy dostarczyć komornikowi wyrok sądowy oraz wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak umowy czy wezwania do zapłaty. Komornik dokona wówczas wszczęcia egzekucji i podejmie działania zmierzające do odzyskania należności.
 • Wybór środków egzekucyjnych – komornik ma do dyspozycji różne środki egzekucyjne, takie jak zajęcie wynagrodzenia, rachunku bankowego czy mienia dłużnika. W zależności od sytuacji można wybrać najbardziej odpowiednie metody egzekucji w celu odzyskania należności.

Jak chronić się przed błędami w procesie egzekucyjnym?

 

W trakcie egzekucji komorniczej istnieje ryzyko popełnienia błędów lub nieprawidłowości, które mogą następnie wpłynąć na przebieg postępowania. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć potencjalnych pułapek:

 • Skrupulatne dokumentowanie procesu – prowadzenie szczegółowej dokumentacji związanej z egzekucją komorniczą jest kluczowe. Zachowanie kopii dokumentów, korespondencji czy potwierdzeń odbioru zabezpieczy Cię w przypadku jakichkolwiek sporów lub niejasności.
 • Kontrola działań komornika – jako wierzyciel masz prawo do kontrolowania działań komornika i monitorowania postępu egzekucji. W razie wątpliwości lub nieprawidłowości warto skonsultować się z prawnikiem, który udzieli Ci porady dotyczącej dalszych działań.
 • Prawo do wniesienia środka zaskarżenia – jeżeli uważasz, że komornik dopuścił się naruszenia prawa w trakcie egzekucji, przysługuje Ci prawo do wniesienia środka zaskarżenia. Możesz zgłosić skargę do sądu, który oceni zasadność Twojego zarzutu.

Egzekucja komornicza – co dalej?

 

Po zakończeniu egzekucji komorniczej i odzyskaniu należności warto podjąć kroki, które pomogą Ci uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Należą do nich chociażby:

 • Analiza płynności finansowej dłużników – przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy czy zawarciem umowy, warto dokładnie zbadać sytuację finansową potencjalnego dłużnika. Można to zrobić poprzez sprawdzenie jego historii kredytowej, ocenę stabilności finansowej czy wyszukanie informacji o ewentualnych problemach związanych z regulowaniem zobowiązań.
 • Zawieranie umów zabezpieczających – w przypadku większych transakcji lub umów, warto rozważyć zawarcie umowy zabezpieczającej, takiej jak weksel czy poręczenie. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla wierzyciela w razie ewentualnych problemów z płatnościami.
 • Skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii prawnej – jeśli proces egzekucji komorniczej jest dla Ciebie nowy lub skomplikowany, warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej, specjalizującej się w prawie egzekucyjnym. Pomoże ona w przygotowaniu dokumentacji, udzieli porad prawnych oraz będzie reprezentowała Twoje interesy w trakcie egzekucji.

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót