Jak uzyskać samochód zastępczy po kolizji
22.05.2023
Samochód zastępczy po kolizji
Jeśli miałeś wypadek lub kolizję drogową, a Twój samochód trafił do mechanika, masz prawo wynająć pojazd zastępczy, za który zapłaci ubezpieczyciel.
Jeszcze do 2011 r. ubezpieczyciele niechętnie pokrywali koszty wynajęcia auta zastępczego dla poszkodowanego, tłumacząc się, że w zamian może no poruszać się komunikacją miejską. Tylko przedsiębiorcy, których pojazd firmowy uległ zniszczeniu, mogli bez przeszkód starać się o zwrot kosztów wynajętego auta. Jednak, po uchwale Sądu Najwyższego sytuacja ta uległa całkowitej zmianie.
Według Sądu Najwyższego podział poszkodowanych na osoby, którym auto służyło do celów prywatnych oraz tych, którzy wykorzystywali je przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest całkowicie bezzasadny. Nie można również zmuszać poszkodowanych do korzystania wyłącznie z komunikacji miejskiej, ponieważ nie sprzyja to racjonalnemu wykorzystywaniu czasu. Auto nie jest luksusem, a zwykłym standardem cywilizacyjnym, natomiast obecne uwarunkowania rynkowe i społeczne sprawiają, że codzienne korzystanie z samochodu jest koniecznością.
Tym samym sąd jasno dał do zrozumienia, że nawet osoby prywatne, poszkodowane w kolizji czy wypadku, mają prawo wynająć pojazd zastępczy. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, kiedy sporadycznie korzystaliśmy z uszkodzonego pojazdu lub dysponujemy drugim samochodem, z którego mamy możliwość korzystać do czasu wypłaty należnego odszkodowania i naprawy uszkodzonego auta.
Gdzie wynająć auto zastępcze?
Samochód zastępczy można wynająć w każdej wypożyczalni, która taką usługę oferuje. Ubezpieczycielowi nie wolno wskazywać ani konkretnej firmy, ani wysokości stawki najmu czy limitu kilometrów. Musimy jednak wynająć auto w podobnej klasie jak samochód, który brał udział w kolizji.
Płatności za samochód zastępczy
Płatności za wynajęte auto zastępcze można dokonywać na kilka sposobów. Jeśli mamy odpowiednią ilość pieniędzy – możemy zapłacić za auto zastępcze, a fakturę dostarczyć ubezpieczycielowi. Istnieje także możliwość kredytowanego wynajęcia auta – polegającego na tym, że opłatę za najem możemy uiścić do 30 dni po zakończeniu wynajęcia.
Należy koniecznie pamiętać, aby posiadać dokument potwierdzający wynajem i jego cenę(FV, rachunek itp.). Tylko na podstawie takiej dokumentacji, ubezpieczyciel zwróci koszty wynajmu.
Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Powrót