Strona główna Aktualności

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku?

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku?

08.11.2021

Odszkodowanie po wypadku
Odszkodowanie po wypadku

Każdego dnia w naszym kraju dochodzi do wielu wypadków, w których to osoby zostają poszkodowane przez sprawcę. W takim momencie każdemu poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z tytułu polisy OC sprawcy. Niestety nie każdy z nas w tym trudnym czasie myśli o tym, by ubiegać się o świadczenie, które przecież może, chociażby pokryć koszty leczenia, rehabilitacji czy wydatków związanych z naprawą samochodu po wypadku. Nie każdy z nas ma przecież odłożone pieniądze na taką ewentualność, a odszkodowanie zwyczajnie nam się należy i powinno zostać wypłacone. Dlatego tez warto przeczytać poniższy artykuł i dowiedzieć się jak wygląda proces dochodzenia odszkodowania po wypadku.

 

Kiedy należy nam się odszkodowanie?

 

Odszkodowanie należy nam się zawsze wtedy, gdy zostaliśmy ranni w wyniku wypadku komunikacyjnego i nie został on spowodowany z naszej winy. Wypłacona kwota ma na celu pokryć wszelkie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją i przywróceniem np. samochodu do dawnego stanu. Powinniśmy jednak pamiętać, że wszystkie wydatki muszą być udokumentowane, ponieważ to właśnie na bazie udokumentowanych kosztów jest wypłacane odszkodowanie. Co więcej, takie świadczenie powinno pokryć również koszty związane z dojazdem do lekarzy i rehabilitantów, jak również samych zabiegów. Pamiętajmy jednak – wysokość odszkodowania nie może przewyższać poniesionych kosztów.

 

Jak uzyskać odszkodowanie?

 

W pierwszej kolejności po zaistniałym wypadku powinniśmy ustalić dane sprawcy – mowa tu przede wszystkim o imieniu, nazwisku, nr PESEL, nr polisy OC. Jeśli był to wypadek samochodowy, to powinniśmy zapisać także markę i model samochodu, jak również numer rejestracyjny auta.

 

Następnie powinniśmy sporządzić oświadczenie dotyczące zdarzenia oraz wezwać policję, szczególnie jeśli sprawdza nie chce przyznać się do winy lub nie udziela nam wyżej wymienionych informacji. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do lekarza (o ile po wypadku nie została wezwana karetka) w celu przeprowadzenia wszelkich badań powypadkowych – nawet w przypadku, gdy w pierwszej chwili nie odczuwamy żadnych dolegliwości, ponieważ te mogą pojawić się nawet po kilku dniach.

 

W trakcie trwania leczenia i ewentualnej rehabilitacji koniecznie zbierajmy wszelkie dokumenty i paragony, które potwierdzają koszty ponoszone ze względu na wyrządzone szkody. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam zebrać całą dokumentację oraz pokierują sprawą.

 

Jak obliczyć wysokość odszkodowania?

 

Z założenia, wysokość odszkodowania powinna wyrównać uszczerbek na naszym zdrowiu oraz straty poniesione w wyniku tego wydarzenia. Zwrot wszelkich kosztów obliczany jest najczęściej na bazie takich czynników jak:

  • Koszt opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej,
  • Koszt opieki rehabilitacyjnej oraz ewentualnego pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej – sanatorium czy specjalistycznej placówce rehabilitacyjnej,
  • Wszelkie wydatki na leki, środki lecznicze oraz ewentualne jedzenie, które zostało nam zalecone przez lekarza,
  • Koszt związany z transportem poszkodowanego do szpitala lub innej placówki leczniczej/rehabilitacyjnej,
  • Straty w zarobkach w czasie trwania leczenia i rehabilitacji,
  • Koszty przyuczania do nowego zawodu, w przypadku gdy na skutek wypadku nie będziemy mogli kontynuować wyuczonego,
  • Koszty nabycia wszelkich urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym po wypadku (protezy, wózek inwalidzki, laska, kule).

    Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Powrót