Strona główna Aktualności

Kiedy może się ubiegać o odszkodowanie od...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Kiedy może się ubiegać o odszkodowanie od dewelopera?

17.11.2021

Odszkodowanie od dewelopera
Odszkodowanie od dewelopera

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Często na taki krok decydują się młode małżeństwa, które zamierzają przejść „na swoje”. Dzięki temu uniezależniamy się od innych i nie jesteśmy już skazani na ciągłe wynajmowanie mieszkania. Wszystko wówczas wydaje się być piękne, ale niestety nie zawsze tak jest. Jako że zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne, to też i deweloperzy pędzą z budową nowych bloków, często nie zważając na niektóre aspekty, które w następstwie mogą okazać się bardzo kosztowne – krzywe ściany i podłogi, zawilgocone mieszkanie czy nieprawidłowe wykonanie instalacji sanitarnych lub elektrycznych. To tylko niektóre błędy deweloperów, z którymi spotykamy się na każdym kroku. Czy w takiej sytuacji możemy się zatem ubiegać o odszkodowanie?

 

Co uznajemy za szkody deweloperskie?

 

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, szkody deweloperskie mogą przybierać wiele postaci – mogą to być krzywe ściany i podłogi, źle podłączona instalacja sanitarna i elektryczna, wilgoć wychodząca na ścianach, nieodpowiednia stolarka okienna, a nawet niewłaściwa powierzchnia mieszkalna względem zadeklarowanej! Każda z wymienionych wad to niestety duży problem dla nowych właścicieli nieruchomości, ponieważ może ona wpływać nie tylko na komfort mieszkania, ale również na zdrowie i życie domowników.

 

Często takie błędy jesteśmy w stanie wychwycić jeszcze przed odbiorem mieszkania i wówczas też łatwo jest wyegzekwować od dewelopera wykonanie poprawek. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdzie o problemach dowiadujemy się nawet po kilku latach od wprowadzenia. Pamiętajmy jednak, że zanim zgłosimy sprawę, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że szkodą deweloperską możemy uznać jedynie usterki wynikające z wad konstrukcyjnych i błędów w sztuce budowlanej, a nie szkody powstałe na skutek naturalnej eksploatacji mieszkania.

 

Usunięcie usterek z tytułu rękojmi

 

Jedną z najbardziej skutecznych form ochrony praw kupujących mieszkanie z rynku pierwotnego jest tzw. rękojmia. Polega ona na tym, że jeśli w ciągu pięciu lat od momentu zakupu lokalu pojawiły się w nim problemy wcześniej niezgłoszone do protokołu odbiorczego, to mamy prawo je uwzględnić i wymagać naprawy szkód oraz zlikwidowania przyczyny ich powstania.

 

W skrajnych przypadkach możemy nawet żądać obniżenia ceny mieszkania lub zamienienia go na lokal wolny od wad konstrukcyjnych. Jeśli jednak deweloper nie przychyli się do naszych zgłoszeń, powinniśmy dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Wówczas też warto skorzystać z serwisu prawnikodzaraz.pl, gdzie znajdziemy doświadczonego pełnomocnika, który zajmie się naszą sprawą i pomoże uzyskać dla nas odszkodowanie.

 

Odszkodowanie na podstawie umowy deweloperskiej

 

Inną kwestią jest jeszcze odszkodowanie na podstawie umowy deweloperskiej. W tym przypadku musimy być jednak czujni, ponieważ ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie reguluje kwestii związanych z dochodzeniem roszczeń o odszkodowanie z tytułu zawartej umowy deweloperskiej. Dlatego też jeszcze przed podpisaniem takiej umowy, powinniśmy zadbać o to, by znalazła się w niej klauzula, zgodnie z którą nabywca ma prawo dochodzić odszkodowania, które będzie przewyższało ustaloną w umowie karę umowną.

 

Ponadto jesteśmy zmuszeni udowodnić, że w związku z niewywiązaniem się z umowy dewelopera, ponieśliśmy szkodę. Dopiero wtedy możemy dochodzić wspomnianego odszkodowania.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót