Strona główna Aktualności

Kilka informacji o zachowku

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Kilka informacji o zachowku

04.04.2023

odszkodowania-powypadkowe.jpg

Kilka informacji o zachowku

Zapewne większość z nas jest przekonana, że mamy prawo do swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Nie każdy jednak wie, że swoboda ta jest ograniczona instytucją zachowku, który przysługuje ściśle określonym osobom.

 

W praktyce oznacza to, że nie możemy całkowicie pozbawić najbliższej rodziny jakiegokolwiek spadku. Nawet jeśli nie uwzględnimy żony czy dzieci w testamencie – będą oni mogli starać się o zapłatę pewnej sumy pieniężnej, chociaż oczywiście nie wszyscy.

 

Instytucja zachowku powstała spadkobiercom ustawowym, którzy zostali pozbawienie prawa dziedziczenia w testamencie, a mieli by prawo do dziedziczenia w konkretnym przypadku. O zachowek należy wystąpić do spadkobierców, którzy otrzymali spadek. Wśród osób uprawnionych do zachowku znajdują się małżonek spadkodawcy, rodzice spadkodawcy (jeśli nie miał on dzieci), zstępni spadkodawcy. Rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku.

 

Kto wypłaca zachowek?


Roszczenia dotyczące zachowku należy kierować w pierwszej kolejności do spadkobierców zmarłej osoby. Jeśli nie są one w stanie wypłacić nam należnego spadku, roszczenia kierujemy do osób, na rzecz których uczyniono zapisy windykacyjne, a w skrajnych sytuacjach nawet do osób obdarowanych.

 

Jak pozbawić kogoś prawa do zachowku


Jeśli uważamy, że nasi najbliżsi nie powinni otrzymać naszego spadku i chcemy ich pozbawić nawet prawa do zachowku, możemy ich wydziedziczyć, jeśli uprawniony: postępuje uporczywie wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami społecznego współżycia lub uporczywie nie dopełnia obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót