Strona główna Aktualności

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców

08.11.2022

nabycie-nieruchomosi-cudzoziemcy.jpg

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców

 

W Polsce mamy do czynienia z coraz większym gronem cudzoziemców, którzy chcieliby nabyć w naszym kraju nieruchomość. By jednak nabyć prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Dzięki doświadczonej grupie prawników z Prawnik od zaraz dowiesz się, jak możesz to zrobić, a także jakie są wyjątki od obowiązku uzyskania takiego pozwolenia.

 

 

 

Kim jest cudzoziemiec?

 

Zacznijmy jednak od tego, kim w ogóle jest cudzoziemiec, czyli kto musi się ubiegać o zezwolenie na nabycie nieruchomości. Przez cudzoziemca rozumiemy:

  • osobę fizyczną, która nie posiada polskiego obywatelstwa,
  • osobę prawną, z siedzibą za granicą,
  • spółkę osób nieposiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę za granicą i utworzoną zgodnie z ustawodawstwem obcych państw,
  • osobę prawną i spółkę handlową, która nie posiada osobowości prawnej mającej siedzibę w Polsce, a która jest kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione powyżej.

Zezwolenie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji muszą uzyskać wszyscy cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który tworzą wszystkie kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Wynikają one z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

 

Jeśli z kolei jesteś obywatelem lub osobą prawną z siedzibą na terytorium jednego z państw wymienionych powyżej, to od 1 maja 2016 roku nie musisz posiadać zezwolenia na nabycie jakiejkolwiek nieruchomości, również tej rolnej lub leśnej.

 

Jakie są warunki wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości?

 

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest możliwe wyłącznie na podstawie złożonego wniosku. Ten rozpatrywany jest w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i jeśli nabycie nieruchomości nie zagrozi obronności i bezpieczeństwu państwa, jak również porządkowi publicznemu, to w zdecydowanej większości przypadków wniosek jest akceptowany. Szansa na nabycie nieruchomości znacznie się zwiększy, jeśli cudzoziemiec jest w stanie udowodnić swoje więzi z Polską poprzez:

  • polską narodowość lub pochodzenie,
  • posiadanie żony lub męża, którzy są obywatelami Polski,
  • posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • członkostwo w zarządzie kontrolowanej spółki handlowej,
  • prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej lub rolniczej.

Wśród warunków jest jeszcze jeden „haczyk”. Otóż powierzchnia nabytku na cele prywatne nie może być większa aniżeli 0,5 ha. Jeśli z kolei cudzoziemiec jest przedsiębiorcą i chce nabyć nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej, to jest zobowiązany do wskazania, że nabycie nieruchomości wiąże się z rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru prowadzonej działalności.

 

W jakich przypadkach zezwolenie nie jest potrzebne?

 

Istnieją przypadki, kiedy cudzoziemiec nie musi posiadać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Zaliczamy do nich sytuacje, kiedy nabywa on:

  • tzw. samodzielny lokal mieszkalny,
  • nieruchomość, w przypadku gdy mieszka w Polsce przynajmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • lokal lub udział w lokalu przeznaczonym na garaż,
  • nieruchomość od osoby, która jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem (od co najmniej 5 lat),
  • nieruchomość wchodząca w skład wspólnoty majątkowej – tylko w przypadku, gdy posiada on żonę/męża z polskim obywatelstwem i mieszka w Polsce od co najmniej 2 lat, od momentu zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • nieruchomość jako wierzyciel hipoteczny.

Również i w tej sytuacji mamy jednak mały „haczyk”. Otóż nawet w przypadku powyższych przykładów zezwolenie będzie niezbędne, jeśli nieruchomość jest położona w strefie nadgranicznej lub w przypadku gdy grunty rolne mają powierzchnię powyżej 1 ha.

 

Kiedy zezwolenie nie zostanie uzyskane?

 

Istnieją dwa przypadki, kiedy w ogóle nie są stosowane przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców na terenie Polski. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy dochodzi do przekształcania spółki handlowej. Druga może zaistnieć, gdy cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość na podstawie tzw. dziedziczenia ustawowego zgodnego z przepisami kraju, z którego pochodzi, a w Polsce takie prawo dziedziczenia nie obowiązuje.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót