Strona główna Aktualności

Odszkodowania za słupy i linie wysokiego...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Odszkodowania za słupy i linie wysokiego napięcia - kiedy nam przysługuje i jak się o nie ubiegać?

22.11.2021

Odszkodowanie za słupy i linie wysokiego napięcia
Odszkodowanie za słupy i...

Od wielu lat spotykamy się z sytuacjami, gdzie rolnicy nie mają możliwości w pełni korzystać z posiadanych upraw, w wyniku postawionych na ich polu słupów energetycznych lub co gorsza linii wysokiego napięcia. Wiele takich gruntów do tej pory zmaga się z nieuregulowaną sytuacją. Podobne sytuacje możemy również spotkać na działkach budowlanych, gdzie mieszkańcy nie mogą postawić domu w wymarzonym miejscu lub muszą go przesuwać o kilka metrów z racji przepisów. Czy w takiej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie?

 

Jeśli na naszym polu lub działce budowlanej stoi słup energetyczny, czy też przebiega nad nią linia napięcia, to koniecznie powinniśmy przeprowadzić ocenę prawną, która oceni, czy mamy szansę ubiegać się o roszczenia z tym związane. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tej dziedzinie prawnika, który zajmie się naszą sprawą „od A do Z”. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie ze specjalistycznego serwisu prawnikodzaraz.pl, gdzie możemy skorzystać z pomocy zaufanych pełnomocników. Przed skierowaniem sprawy należy jeszcze bowiem sprawdzić trzeci dział księgi wieczystej, gdzie widnieje informacja, czy na danym terenie została ustanowiona służebność przesyłu, zezwalająca firmie energetycznej na umiejscowienie słupów energetycznych lub prowadzenia linii przesyłowej. W takiej sytuacji odszkodowanie nie będzie nam się niestety należało.

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

 

Jeśli jednak w wyniki sprawdzenia trzeciego działu księgi wieczystej ustalono, że przedsiębiorca działał i nadal działa bezprawnie, to jako właściciel działki mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie za postawione słupy lub linie wysokiego napięcia. Sprawę oczywiście możemy najpierw spróbować załatwić polubownie – wówczas należy złożyć pismo do przedsiębiorstwa energetycznego z żądaniem zapłaty odszkodowania oraz wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej.

 

Jeśli otrzymamy odpowiedź negatywną (a taka niestety jest najczęściej), wówczas pozostaje nam droga sądowa. W takim pozwie roszczenie może obejmować okres maksymalnie 10 lat przed dniem skierowania sprawy do sądu. Jeśli słupy energetyczne stały np. od 20 lat, to niestety pierwsze 10 lat uległo przedawnieniu. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy nieruchomość przeznaczona jest na działalność gospodarczą. Wówczas roszczenia musimy ograniczyć zaledwie do 3 lat wstecz. Do złożonego pozwu powinniśmy ponadto dołączyć odpis z księgi wieczystej, a także mapę, na której widać przebieg linii energetycznej.

 

Podczas ubiegania się o odszkodowanie, możemy wystąpić również o ustanowienie służebności. W takim wypadku firma energetyczna będzie mogła pozostawić słupy, ale tylko w sytuacji, gdy zdecyduje się płacić wynagrodzenia na rzecz właściciela działki.

 

Jaka jest wysokość odszkodowania za słupy energetyczne na działce?

 

Wysokość za przepływ linii energetycznej nad działką oraz za słupy energetycznie nie jest stała i zależy głównie od opinii biegłego. Ten opracowuje dokument, w którym wylicza dokładną kwotę, jaką właściciel działki powinien otrzymać. Poniżej przedstawiamy kryteria, które są brane pod uwagę podczas takiej opinii:

  • Ustalenie stawki czynszu dzierżawy, jaką właściciel powinien otrzymywać za zajęty teren,
  • Podczas wyceny pod uwagę brane są pod uwagę tylko te obszary, gdzie biegnie linia energetyczna lub stoją słupy, wraz z pasami gruntu po obu stronach osi linii energetycznej, który jest uzależniony od napięcia linii. Im wyższe napięcie, tym obszar będzie większy,
  • Uwzględnienie terenu prowadzącego do linii energetycznej – jest to obszar, z którego będzie korzystała firma energetyczna w razie potrzeby usuwania awarii czy konserwacji urządzeń.
  • Uwzględniana jest również klasa gruntu oraz jej rodzaj. Jeśli posiadamy działkę budowlaną, to możemy liczyć na znacznie większe odszkodowanie, aniżeli w przypadku posiadania pola czy działki rolnej.

    Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Powrót