Strona główna Aktualności

Odszkodowanie za choroby zawodowe w rolnictwie -...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Odszkodowanie za choroby zawodowe w rolnictwie - borelioza rolnicza

26.10.2022

chor-zawod-rolnictwo.jpg

Odszkodowanie za choroby zawodowe w rolnictwie - borelioza rolnicza

 

Choroby zawodowe to przypadłość wielu gałęzi gospodarki w Polsce. Dotyczy ona najczęściej górników przy przedstawicieli zawodów opierających się na wytwarzaniu dóbr materialnych, jak i tych niematerialnych. Do tej drugiej grupy zaliczamy głównie rolników, którzy są narażeni na choroby powstałe w wyniku pracy w gospodarstwie rolnych. Do chorób zawodowych zaliczamy z kolei te, które znajdują się w wykazie chorób zawodowych, określonych w Kodeksie Pracy. Osobom, które doświadczyły takiego schorzenia i są zarejestrowane w KRUS, przysługuje prawo do otrzymania jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a w przypadku niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym jest możliwość ubiegania się nawet o rentę.

Wśród najczęstszych przypadków chorób zawodowych w rolnictwie wyróżniamy boreliozę, która stanowi blisko 30% wszystkich przypadków! Gdzie więc upatrywać przyczyn wzrostu zachorowań właśnie na tę chorobę? Przede wszystkim we wzroście populacji kleszczy i osobników zakażonych krętkami boreliozy, a także w coraz to dokładniejszych metodach diagnostycznych. Niestety, prognozuje się, że im więcej będziemy mieli łagodnych i wilgotnych zim, tym więcej będzie też przypadków boreliozy, nie tylko w przypadku rolników.

 

Borelioza – na czym polega?

 

Borelioza to nic innego jak odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Na człowieka, ale również inne zwierzęta przenoszą ją kleszcze należące do grupy Ixodes – to właśnie w ich układzie pokarmowym możemy znaleźć krętki. Niestety, ze względu na zróżnicowane objawy, borelioza nadal jest trudna do zdiagnozowania.

 

Jak już wspomnieliśmy, objawy boreliozy mogą być różne, a wiele z nich jest bliźniaczo podobnych do objawów innych chorób. Jednym z najczęstszych objawów, który zwiastuje zakażenie jest zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy, która otacza miejsce ukłucia przez kleszcza. To miejsce nazywamy rumieniem wędrującym, ponieważ zaczerwienienie z upływem czasu rozszerza się obwodowo. Warto jednak zaznaczyć, że brak rumienia wcale nie oznacza, że nie zaraziliśmy się boreliozą, dotyczy on bowiem zaledwie 50-60% zakażonych. Poza zmianami skórnymi mogą pojawić się także zmęczenie, bóle i zawroty głowy, w dalszym etapie porażenie nerwu twarzowego, problemy z sercem, zapalenie stawów czy nagłe problemy ze słuchem. W zaostrzonej fazie choroby mogą pojawić się nawracające bóle brzucha, głowy, mięśni, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Jakie świadczenie możemy otrzymać w przypadku zachorowania?

 

Jeśli jesteś rolnikiem i zapadłeś na chorobę zawodową, taką jak, chociażby borelioza lub podejrzewasz zachorowanie, a jesteś ubezpieczony w KRUS, to masz prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, czy też o rentę rolniczą, w przypadku niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

 

By jednak ubiegać się o ww. świadczenia, konieczne jest uzyskanie orzeczenia państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Jak takie orzeczenie uzyskać? Należy zgłosić się do inspektora sanitarnego z podejrzeniem choroby zawodowej. Samego zgłoszenia może dokonać również lekarz, który podczas wizyty powziął takie podejrzenie u Pacjenta. Następnie inspektor kieruje rolnika do jednostki orzeczniczej na badanie, którego wynik jest podstawą do wydania decyzji o stwierdzeniu lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Jednostkami orzeczniczymi I stopnia są poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy, kliniki i poradnie chorób zawodowych uniwersytetów medycznych, przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego, jak również jednostki organizacyjne zakładów opieki zdrowotnej, w których nastąpiła hospitalizacja.

 

Należy pamiętać, że nawet w przypadku braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, przysługuje nam prawo do odwołania się. Taki wniosek należy złożyć do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. W tym celu warto również skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika z Prawnik od zaraz, który pomoże odpowiednio przygotować nam wszystkie dokumenty, a nawet złoży je w naszym imieniu.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót