Strona główna Aktualności

Podział majątku po rozwodzie - co powinniśmy...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Podział majątku po rozwodzie - co powinniśmy wiedzieć?

23.12.2021

Podział majątku
Podział majątku

Podział majątku to niemal zawsze jedna z najważniejszych kwestii podczas rozwodu. Często dochodzi wówczas do dodatkowych sporów. Czy zatem podział majątku po rozwodzie wymaga od nas założenie kolejnej sprawy? Czym w ogóle jest i co stanowi majątek wspólny oraz w jaki sposób pełnomocnik może pomóc w podziale majątku? O tym wszystkim poinformujemy Państwa poniżej.

 

Czym jest majątek wspólny w małżeństwie?

 

Zanim zaczniemy od tego, czym jest majątek wspólny, warto w ogóle wiedzieć, że majątek małżonków dzielimy na dwie grupy – majątek wspólny oraz majątek osobisty. Po rozwodzie podziałowi ulega zazwyczaj majątek wspólny, jednakże przy podziale majątku, prowadzone są również rozliczenia dotyczącego tego osobistego.

 

Majątek wspólny powstaje w momencie, gdy zawieramy związek małżeński z mocy prawa. Oczywiście są wyjątki, takie jak umowy majątkowe czy ubezwłasnowolnienie jednej ze stron), ale zdarzają się one rzadko. Co więc składa się na majątek wspólny? Przede wszystkim wszystkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej ustawowej przez oboje lub jednego małżonka. Do majątku wspólnego zaliczamy przede wszystkim:

  • Wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody z działalności zarobkowej,
  • Środki zgromadzone na rachunku otwartym lub w funduszu emerytalnym każdego z małżonków,
  • Dochody z majątku wspólnego, jak i osobistego,
  • Kwoty składek, które zostały zewidencjonowane na subkoncie,
  • Urządzenia domowe służące obojgu małżonków (również te, które zostały nabyte przez dziedziczenie czy darowiznę).

Jak możemy podzielić majątek?

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że podział majątku małżonków możliwy jest dopiero po rozwodzie, z wyjątkiem art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że na wniosek jednego z małżonków sad może w wyroku orzekającym rozwód, dokonać również podziału majątku wspólnego. Następuje to jednak wtedy, gdy przeprowadzenie majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki.

 

Poza wspomnianym wyjątkiem mamy jeszcze dwie drogi podziału majątku wspólnego, które przedstawiamy poniżej.

 

Umowny podział majątku wspólnego

 

Jest to znacznie prostsza i łagodniejsza forma podziału majątku, gdzie nie jest konieczna nawet rozprawa sądowa. Dochodzi do niej jednak tylko wtedy, gdy małżonkowie są w stanie samodzielnie się dogadać w tym aspekcie. Wówczas zostaje zawarta umowa. W takim przypadku możemy podzielić cały majątek lub też tylko jego część. Umowa z reguły może być sporządzona w dowolnej formie, jednakże jeśli składową majątku jest nieruchomość, to konieczne jest jej sporządzenie w formie aktu notarialnego.

 

Sądowy podział majątku po rozwodzie

 

Jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia, to niestety pozostaje droga sądowa. Wówczas też warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która zajmie się złożeniem wniosku o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego, a także zadba o najkorzystniejsze podzielenie go dla strony współpracującej. Niestety, w przypadku sądowego podziału majątku, musimy się liczyć jeszcze z dodatkową opłatą, która wynosi obecnie 1000 zł. Możemy ją obniżyć, jeżeli obie strony dołączą do wniosku tzw. zgodny plan podziału. W takim wypadku opłata wynosi zaledwie 300 zł.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót