Strona główna Aktualności

Poślizgnięcie i potknięcie - kiedy należy nam...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Poślizgnięcie i potknięcie - kiedy należy nam się odszkodowanie?

06.12.2022

potkniecie-poslizgniecie.jpg

Poślizgnięcie i potknięcie - kiedy należy nam się odszkodowanie?

 

Potknięcie się lub poślizgnięcie to z pozoru niegroźne i mało szkodliwe wypadki, które zdarzają się dość często i są równie często przez nas bagatelizowane. Najczęściej dochodzi do nich na ulicy, w domu oraz w miejscu pracy – to właśnie tam statystycznie najczęściej ulegamy tego typu wypadkom (ponad 20% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń losowych). W efekcie może dojść do obrażeń ciała, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Czy zatem my i nasi najbliżsi mogą liczyć w takich przypadkach na odszkodowanie?

 

Czym w ogóle z definicji jest poślizgnięcie i potknięcie?

 

Jak wynika z definicji, za poślizgnięcie możemy zaliczyć utratę przyczepności. Wynika ona często z nieodświeżonego przejścia, mokrej podłogi czy zapylonej powierzchni. Potknięcie to z kolei upadek, który został spowodowany napotkaną przeszkodą. Może być to ubytek w drodze, wystający element, nieoznaczony próg czy schodek lub też podwinięta wykładzina. Wszystkie wymienione przypadki mogą skutkować stłuczeniami, zwichnięciami, złamaniami, a niestety czasami nawet śmiercią.

 

Odszkodowanie za poślizgnięcie i potknięcie

 

Jak już wspomnieliśmy, te na pozór drobne wypadki zdarzają się z wielu powodów (dziury w chodniku, śliskiej nawierzchni czy krzywej podłogi). W ich wyniku bardzo często dochodzi do obrażeń, które następnie mogą rzutować na problemach z poruszaniem się czy niezdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu. Niejednokrotnie cierpi również na tym nasza psychika, włącza się pewna blokada czy też nie możemy się pogodzić ze swoim stanem zdrowia. Na długą rehabilitację po upadkach narażone są szczególnie osoby starsze, choć oczywiście często nie mogą się przed nią uchronić również i młodsi. Dlatego też, każdy z nas może ubiegać się o odszkodowanie za poślizgnięcie i potknięcie. Kwota odszkodowania powinna obejmować takie kwestie jak zwrot kosztów leczenia, wypłatę za utracony zarobek oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

 

Oczywiście w tym celu warto poprosić o pomoc doświadczoną kancelarię prawną, którą w prosty sposób można znaleźć na stronie prawnikodzaraz.pl , która pomoże nam uzyskać jak najwyższe odszkodowanie na skutek zaniedbań bezpieczeństwa w miejscu pracy czy przeznaczonym do ruchu pieszego. Mowa tu, chociażby o złym stanie chodników, braku odśnieżarek, mokrej podłodze w pracy, na basenie czy sklepie, czy też podwiniętej wykładzinie.

 

Kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie?

 

Doświadczona kancelaria prawna jest w stanie pomóc każdej osobie, która została pokrzywdzona na skutek potknięcia lub poślizgnięcia się i było ono efektem niewłaściwego stanu utrzymania powierzchni przez właściciela lub zarządcę danego terenu. Mowa tu przede wszystkim o chodnikach, posadzce i schodach. Warto też wiedzieć, że w przypadku chodników, to gmina jest odpowiedzialna za utrzymaniu ich w czystości. Tak więc jest zobowiązana do sprzątania ich ze śniegu, lodu, błota czy innych zanieczyszczeń. Zapewnienie odszkodowanie jest obowiązkiem zarządcy terenu zawsze wtedy, gdy zaistniały trzy poniższe przesłanki:

  • W efekcie zdarzenia wystąpiła szkoda (stłuczenie, zwichnięcie, złamanie, etc.),
  • Szkoda została wywołana na skutek określonego zaniechania (np. poślizgnięcie nastąpiło ze względu na nieodświeżony chodnik).
  • Istnieje związek pomiędzy powstałą szkodą a zaniechaniem.

Pamiętajmy, że tego typu odszkodowanie możemy uzyskać nie tylko w przypadku, gdy do wypadku doszło na chodniku czy w pracy, ale również w innych obiektach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, baseny czy urzędy. We wspomnianych przypadkach zaniechanie wynika bowiem najczęściej z braku staranności w utrzymaniu czystości lub wadliwego skonstruowania schodów lub podestów.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót