Strona główna Aktualności

Proces rejestracji spółek - krok po kroku

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Proces rejestracji spółek - krok po kroku

04.11.2021

Rejestracja spółek
Rejestracja spółek

Działalność gospodarcza w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. Coraz więcej osób decyduje się przejść na tzw. „swoje”. W naszym kraju działalność gospodarcza może być prowadzona w postaci różnych form prawnych, choć najczęściej są rozważane dwie ewentualności. Pierwsza to jednoosobowa działalność gospodarcza, z kolei druga to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jak wynika ze statystyk, jest najczęstszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przekonajmy się zatem, czym w ogóle z punktu prawnego jest spółka, jak ona działa oraz jak wygląda proces jej rejestracji.

 

Czym jest spółka?

 

Spółka to nic innego jak rodzaj aktywności gospodarczej, która opiera się na działalności osób prawnych lub fizycznych w danej dziedzinie gospodarki. Spółki określane są również według gałęzi prawa i tak też, porządek prawny wyróżnia dwa rodzaje spółek – spółkę cywilną, czyli taką, gdzie utworzenie i jej działalność podlega kodeksowi cywilnemu oraz spółkę handlową. Wówczas jej tworzenie i działanie określane jest przez kodeks spółek handlowych.

 

Spółki cywilne

 

Przybliżmy nieco, jak wygląda spółka prawa cywilnego. Jest to poniekąd umowa między przedsiębiorcami, a dokładniej pomiędzy wspólnikami spółki. Nie jest ona podmiotem praw i obowiązków, a majątek wspólny jest dzielony między wspólników. Taki rodzaj spółki powinien być wybierany w przypadku, gdy chcemy prowadzić małą spółkę, a celem działania jest obsługa indywidualnych klientów. Spółka cywilna to również dobry wybór jeśli nie chcemy odczuwać osobistego i majątkowego zagrożenia w niepewnych sytuacjach.

 

Spółki handlowe

 

W przypadku spółek handlowych wyróżniamy przynajmniej dwa odrębne podmioty prawa. Ponadto wyróżniamy poniższe spółki osobowe:

  • Partnerskie,
  • Jawne,
  • Komandytowe,
  • Komandytowo-akcyjne,
  • Kapitałowe, czyli inaczej z ograniczona odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

Jak wygląda proces rejestracji spółki?

 

Spółkę, niezależnie czy będzie to spółka handlowa, czy też cywilna, możemy założyć aktualnie na dwa sposoby – przez internet lub w formie aktu notarialnego, który do niedawna był jedyną możliwą formą. Rejestracja online to nowość, która jednak zdecydowanie sprawdza się przypadku zakładania prostych spółek, bez niestandardowych zapisów. Najbezpieczniej jednak jest oddać cały proces w ręce doświadczonych osób, które od lat znają się na tym fachu i poprowadzą nas z łatwością przez cały proces.

Sam proces rejestracji spółki jest konieczny, by firma mogła legalnie działać na terenie Polski. Umową spółki jest formalny akt prawny, który jak już wiemy, jest niezbędny. Dodatkowo musimy posiadać akt założenia spółki. Znajduje się na nim nazwa firmy, adres i wielkość kapitału. Na koniec właściciele spółki są jeszcze zobligowani do dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – taki wpis musi zostać wprowadzony nie później niż sześć miesięcy od założenia spółki – w przeciwnym razie spółka zostanie rozwiązana.

 

Pamiętajmy również, że musimy spełniać kilka wymogów, by założyć spółkę. Pierwszym z nich jest obowiązek poniesienia kosztów związanych z formalnościami. Następnie musimy być w stanie uwzględnić minimalny kapitał zakładowy, który obecnie wynosi 5000 zł. Niezbędne jest również zlecenie przygotowania umowy spółki, poświadczenia członków zarządu, odpisów aktów notarialnych oraz wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót