Strona główna Aktualności

Rozdzielność majątkowa - czym jest, co nam...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Rozdzielność majątkowa - czym jest, co nam daje?

08.09.2022

rozdzielnosc-majatkowa.png

Rozdzielność majątkowa - czym jest, co nam daje?


Rozdzielność majątkową możemy w uproszczony sposób nazwać swoistym ustrojem małżeńskim, na który decydujemy się dobrowolnie lub też w trybie nakazu przez sąd. Dzięki rozdzielności jesteśmy w stanie oddzielić majątki małżonków. Często też w ten sposób ochraniamy się przed długami współmałżonka. Jak zatem powstaje rozdzielność majątkowa, czym w ogóle jest i co dzięki niej możemy zyskać? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania.


Czym jest rozdzielność majątkowa?

 

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie polega na posiadaniu przez każdego z małżonków własnego, oddzielnego budżetu, którym każda ze stron może dobrowolnie zarządzać. Co za tym idzie, bez zgody drugiej osoby możemy również zaciągać wszelkiego rodzaju zobowiązania, ale wiąże się to z kolei z samodzielnym odpowiadaniem za swoje długi. Innymi słowy, rozdzielność majątkowa oznacza, że w małżeństwie nie ma wspólnego majątku, choć z drugiej strony nie wyklucza to zakupu czegoś wspólnego. Taki zakup stanowi wówczas tzw. współwłasność ułamkowa.


Jak i kiedy może powstać rozdzielność majątkowa w małżeństwie?

 

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie może powstać na dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście dobrowolne postanowienie małżonków. Drugim sposobem jest z kolei przymusowa decyzja sądu. Taka decyzja może zostać ustanowiona w następujących formach:

  • Poprzez przymusowe orzeczenie sądu,
  • W przypadku orzeczenia separacji,
  • W formie intercyzy, czyli umowy pomiędzy małżonkami, która stanowi akt notarialny,
  • Z mocy prawa, w przypadku gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony lub została ogłoszona jego upadłość.


Należy pamiętać, że w przypadku przymusowej decyzji sądu, rozdzielność majątkowa może zostać orzeczona tylko w przypadku zaistnienie ważnych powodów. Mogą być nimi wszystkie sytuacje, które naruszają lub zagrażają interesom współmałżonka czy też całej rodziny.

 

Kiedy rozdzielność majątkowa się opłaca?


Co zatem daje rozdzielność majątkowa i dlaczego małżonkowie się na nią decydują? Rozdzielność jest bardzo korzystna w przypadku, gdy jeden z małżonków decyduje się na założenie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji chroni ona drugą stronę przed ewentualnymi błędnymi decyzjami w biznesie. Rozdzielność opłaca się również w sytuacji, gdy jeden z małżonków wykonuje zawód obarczony dużą odpowiedzialnością finansową. Na koniec nie można nie wspomnieć o potencjalnym rozwodzie. Wtedy też rozdzielność majątkowa jest w stanie „załatwić” praktycznie wszystkie finansowe kwestie sporne.

 

A kiedy rozdzielność majątkowa nas nie uchroni?


Rozdzielność majątkowa jak widzimy jest często opłacalna, ale nie uchroni nas w każdej sytuacji. W intercyzie znajduje się bowiem pewien haczyk – by małżonek nie odpowiadał za długi współmałżonka, konieczne jest uprzednie poinformowanie wierzyciela o istnieniu rozdzielności majątkowej. Co rozumiemy poprzez słowo „uprzednie”? Musimy tego dokonać już w momencie podpisywania umowy. W przeciwnym razie wierzyciel ma prawo domagać się spłaty całego długu od współmałżonka.

 

Rozdzielność majątkowa i jej konsekwencje po rozwodzie.


Zacznijmy od tego, że rozdzielność majątkowa nie ma żadnego wpływu na ewentualne uzyskanie rozwodu. Ma ona jednak znaczenie w przypadku podziału majątku po rozwodzie. Wówczas też kluczową informacją jest data podpisania umowy – pozwala ona bowiem określić moment, w którym nastąpiło rozdzielenie majątku. Jeśli już ją znamy, to dzielone są tylko te składniki majątku, których nie obejmuje intercyza.


W przypadku nieposiadania intercyzy, podział majątku odbywa się w sądzie rodzinnym (razem z rozwodem) lub też w sądzie cywilnym (już po wydaniu wyroku). Wtedy też małżonkowie mogą przedstawić wspólny projekt podziału majątku, a sąd najczęściej przychyla się do prośby. W przypadku, gdy tego nie zrobią, podziału dokonuje są w oparciu o przedstawione argumenty i dowody.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót