Strona główna Aktualności

Rozwiązania prawne w Polsce dla uchodźców z...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Rozwiązania prawne w Polsce dla uchodźców z Ukrainy

25.11.2022

rozw-prawn-dla-ukr.jpg

Rozwiązania prawne w Polsce dla uchodźców z Ukrainy

 

Niestety, ostatnie czasy nie są dla nas łatwe. Najpierw pandemia spowodowana koronawirusem, a następnie rok 2022 „przywitał” nas konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Dlatego też polski rząd wprowadził ustawy, które umożliwiają pomoc i rozwiązania prawne dla uchodźców z Ukrainy. Od 12 marca w życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Z kolei 26 marca br. Prezydent Rzeczypospolitej Polski podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Co istotne, nowe rozwiązanie weszło w życie i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Co kryją za sobą te zmiany i co dzięki nim możemy zrobić dla osób przybywających zza naszej wschodniej granicy?

 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy określa, chociażby zasady zalegalizowania pobytu Ukraińców, a także ich małżonków nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Obowiązuje ona również obywateli Ukrainy, którzy posiadają Kartę Polaka. Omawiane przepisy ustawy nie obowiązują z kolei obywateli Ukrainy, którzy posiadają:

  • Zezwolenie na pobyt stały,
  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • Zezwolenie na pobyt czasowy,
  • Zgodę na pobyt tolerowany,
  • Ochronę uzupełniającą,
  • Status uchodźcy.

Przepisy nie są stosowane również wobec tych, którzy zadeklarowali zamiar złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowe, jak również osób, które złożyły w Polsce wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.

 

Obywatele Ukrainy z legalnym pobytem na terytorium Polski

 

Ukraińcy, którzy uciekli ze swojego kraju na skutek rosyjskiej agresji, mogą przebywać w Polsce w sposób pełni legalny przez okres 18 miesięcy, od dnia 24 lutego 2022 roku. Co istotne, Rada Ministrów przewidziała również ścieżkę, która pozwoli na dalszą legalizację pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, które w sposób legalny będą przebywały na terytorium naszego kraju, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy – na okres aż 3 lat od daty wydania decyzji.

 

Taki wniosek każdy legalnie przebywający na terenie Polski obywatel Ukrainy może złożyć, ale nie wcześniej niż po upływie 9 miesięcy od dnia wjazdu do naszego kraju i nie później niż po okresie 18 miesięcy, liczącego od dnia 24 lutego 2022 roku. Wówczas też, zgodnie z ustawą, każdemu obywatelowi Ukrainy zostaje przyznany numer PESEL, który umożliwi realizowanie wielu usług publicznych przez te osoby. Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą składać już od 16 marca br. w dowolnym urzędzie gminy.

 

Dostęp do rynku pracy dla Ukraińców

 

Dzięki wyżej omówionym działaniom, obecnie obywatele Ukrainy mają również pełen dostęp do polskiego rynku pracy. W tym celu pracodawca musi jednak powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w ciągu 14 dni. Ponadto obywatele Ukrainy mogą korzystać z szerokiego wachlarza usług rynku pracy w postaci, chociażby pośrednictwa pracy, szkoleń czy też poradnictwa zawodowego.

 

Co więcej, przysługuje im prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski, oczywiście po uprzednim otrzymaniu numeru PESEL.

 

Opieka zdrowotna dla obywateli Ukrainy

 

Każdy obywatel Ukrainy przebywający w sposób legalny w Polsce ma również pełny dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia. Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie opiera się na budżecie państwa, tak samo, jak pomoc społeczna, świadczenia wychowawcze, rodzinne, a także świadczenia dobry start. Obywatelom Ukrainy przysługuje również dofinansowanie dotyczące obniżenia opłaty rodzica za pomocy dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, czy też u dziennego opiekuna. Wszelką pomoc w zakresie prawnej pomocy, osoby uciekające przed wojną mogą uzyskać w serwisie Prawnik od zaraz, który zrzesza doświadczone grono specjalistów z wielu dziedzin prawa.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót