Strona główna Aktualności

Sprawca wypadku bez OC, co zrobić?

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Sprawca wypadku bez OC, co zrobić?

24.04.2023

wypadek-bez-oc.jpg

Sprawca wypadku bez OC, co zrobić?


Wypadki drogowe, to w Polsce zdarzenia, w których notuje się największą liczbę ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Możemy starać się o odszkodowanie za wypadki drogowe, odszkodowanie za wypadek śmiertelny czy za potrącenie na pasach i raczej nie ma problemów z jego uzyskaniem, o ile sprawca wypadku posiada ważne ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie.

 

 

 

 

Co jednak w sytuacji, kiedy sprawca wypadku nie ma ważnego OC?

 

Wbrew pozorom nie są to sytuacje wyjątkowe i niestety coraz częściej mają miejsce na naszych drogach. Kiedy zatem okaże się, że sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej OC, powinniśmy dokładnie zapisać wszystkie dane, które później pozwolą nam starać się o odszkodowanie.

 

Do podstawowych informacji, których nie wolno pominąć należą przede wszystkim:

  • dokładna data i miejsce zdarzenia,
  • numer rejestracyjny pojazdu, jego model i marka,
  • dane nieważnej polisy – o ile sprawca wypadku w ogóle taką posiada,
  • oświadczenie sprawcy wypadku o okolicznościach zdarzenia.

Trzeba pamiętać, że najłatwiejszym sposobem na uwiarygodnienie okoliczności zdarzenia, będzie wezwanie policji, która sporządzi notatkę z wypadku.

 

Kto wypłaci nam odszkodowanie za wypadek drogowy, skoro sprawca nie posiadał OC?


Jeśli nie możemy starać się o odszkodowanie od sprawcy wypadku, ponieważ nie posiadał on polisy OC, z pomocą przychodzi nam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to organ utworzony właśnie po to, by chronić ofiary wypadków, spowodowanych przez kierowców bez OC lub przez pojazdy niezidentyfikowane (tzw. brak sprawcy wypadku).

 

Roszczenia do UFG można zgłaszać za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, będącego członkiem UFG. Żaden z ubezpieczycieli nie może odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia. Kiedy UFG uzna, że wypłata odszkodowania jest zasadna, likwidator zakładu ubezpieczeń przeprowadza proces likwidacji szkody w zakresie ustalenia jej rozmiaru czy odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

 

Warto pamiętać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie pokryje strat za szkody wyrządzone na mieniu, jeśli sprawca wypadku może zaspokoić roszczenia poszkodowanego poprzez dobrowolne ubezpieczenie np. AC. W takich sytuacjach UFG wypłaca tylko tę część odszkodowania, której nie zaspokoił sprawca zdarzenia.

Własna polisa AC

Jeżeli posiadamy własną polisę AC, w przypadku zdarzenia, w którym sprawca nie posiada ubezpieczenia OC, najszybszym sposobem na naprawienie szkody na pojeździe, będzie zgłoszenie jej z własnej polisy. Ubezpieczyciel po zakończeniu czynności związanych z likwidacją szkody(wycena, uzyskanie informacji o okolicznościach, wypłata odszkodowania etc.) zgłosi się z regresem do sprawcy zdarzenia, a my nie stracimy dzięki temu zniżek.

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót