Strona główna Aktualności

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego -...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego - jak przebiega proces?

22.10.2021

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego
Stwierdzenie nieważności...

By ślub kościelny uzyskał orzeczenie o nieważności, najpierw musi odbyć się szczegółowy proces przed sądem kościelnym. Cały proces w tym przypadku oparty jest o prawo kanoniczne, które wiąże się swoimi prawami i regulacjami. Dlatego też ogromne znacznie może mieć w tym przypadku pomoc uprzednio wybranej kancelarii, która zajmie się naszą sprawą. By dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać np. ze strony prawnikodzaraz.pl, która pomoże nam znaleźć kompetentnego i godnego zaufania pełnomocnika.

 

 

 

 

Jak przebiega proces o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego?

 

Proces o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego, to bardzo długa droga, którą możemy podzielić na kilka bardzo istotnych punktów.

 

Pierwszym z nich jest konsultacja prawna. Mowa tu przede wszystkim o dokładnym przeanalizowaniu sprawy pod kątem możliwych do podniesienia tytułów nieważności małżeństwa. To jest również doskonały i najważniejszy moment na wybranie odpowiedniej kancelarii adwokackiej, która podejdzie do tematu rzetelnie i indywidualnie. W ramach konsultacji ze stroną omówi przebieg małżeństwa, znajomości przedślubnej, przybliży dowody, jakie można przedstawić w sprawie, a także przedstawi stronie przebieg procesu.

 

Następnie przychodzi czas na przygotowanie, złożenie oraz przyjęcie skargi powodowej. Jest to nic innego, jak złożenie pisma wszczynającego postępowanie. W tym celu powinniśmy przygotować i złożyć w odpowiednim Sądzie Kościelnym skargę powodową. Co za tym idzie, jest to oficjalne pismo skierowane do Sądu Kościelnego, w który należy uwzględnić czego żądamy i od kogo, wskazać na jakim uprawnieniu opiera się powód, a także wskazać stałe lub tymczasowe miejsce zamieszkania strony pozwanej. W praktyce jednak jest to najczęściej dokładny opis przebiegu znajomości przedślubnej oraz małżeństwa. Przytaczane są również fakty z życia zarówno narzeczonych, jak i małżeństwa przemawiające za przedstawionym do rozpoznania tytułem nieważności małżeństwa.

 

Kolejny etap to ustalenie formuły wątpliwości, czyli przedmiotu sporu oraz dowodzenie - przesłuchiwanie świadków oraz wysłuchanie stron. Dowodzenie przed Sądem Kościelnym sprowadza się głównie do przesłuchania stron i świadków. Następnie przeprowadzane są dowody z dokumentów i opinii biegłego, którym zazwyczaj jest psycholog, seksuolog lub psychiatra (w zależności od przywołanego tytułu nieważności małżeństwa).

 

W dalszej kolejności publikowane są akta sprawy, dzięki czemu adwokaci mogą się z nimi zapoznać jeszcze przed wydaniem wyroku przez Sąd. Następnie dochodzi do głosu obrończy, czyli do napisania pisma, w którym strona lub adwokat strony dokonuje podsumowania całej sprawy oraz przedstawia Sądowi Kościelnemu argumenty, które miałyby przemawiać za nieważnością małżeństwa. Z drugiej strony, w każdym procesie bierze również udział Obrońca Węzła Małżeńskiego, którego zadaniem jest z kolei podawanie wszystkich argumentów za tym, ze małżeństwo powinno dalej istnieć.

 

Jeśli również ten etap mamy za sobą, to w końcu czas na wyrok oraz ewentualną apelację. Dochodzi do niej w przypadku, gdy po przeprowadzonym procesie okaże się, że Sąd Kościelny wydał negatywny wyrok, czyli taki, mówiący, że małżeństwo nie może zostać unieważnione. Wówczas też stronie przysługuje prawo do zweryfikowania takiej decyzji przez Sąd I instancji – właśnie poprzez złożenie wspomnianej apelacji. Inne formy zaskarżenia wyroku to złożenie skargi o nieważność wyroku oraz nowe wniesienie sprawy. Jeśli jednak proces zakończył się pozytywnie, czyli stwierdzono nieważność małżeństwa, to jesteśmy świadkami, gdzie obie strony są wolne. Istnieją również przypadki, gdy nieważność małżeństwa została orzeczona z powodu niezdolności z przyczyn natury psychicznej. W takim przypadku może zostać nałożona przez Sąd na stronę lub też obie strony specjalna klauzula, która uzależni możliwość ponownego zawarcia małżeństwa od zgody ordynariusza miejsca. 


Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót