Strona główna Aktualności

System dozoru elektronicznego w sprawach karnych

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

System dozoru elektronicznego w sprawach karnych

15.09.2022

dozor-elektroniczny.jpg

System dozoru elektronicznego w sprawach karnych

 

Głównym celem kary pozbawienia wolności jest resocjalizacja. Dzięki takiej karze, osoba skazana powinna zrozumieć szkodliwość dokonanego czynu, jak również potrzebę przestrzegania prawa, by w przyszłości powstrzymywać się od tego typu przestępstw. Co jednak istotne – realizacja tych celów wcale nie musi się odbywać w więzieniu. Sąd może bowiem zezwolić na zamianę kary pozbawienia wolność na system dozoru elektronicznego. Czym on jest i jak działa?

 

Czym jest system dozoru elektronicznego?

Jak już możemy się domyślić, dozór elektroniczny jest zastępczą karą pozbawienia wolności. Następuje ona zgodnie z art. 43a Kodeksu Karnego, choć oczywiście ostateczną decyzję o jej wymierzeniu podejmuje sąd. Jeśli skazany otrzymał SDE, to wówczas odbywa on karę poza więzieniem, ale jego miejsce pobytu jest pod ścisłą kontrolą zarówno sądu, jak i kuratora. Skazana osoba ma obowiązek noszenia specjalnego nadajnika w formie bransoletki na kostkę, a w miejscu jego pobytu instalowane są urządzenia monitorujące.

W przypadku naruszenia ustalonego przez sąd harmonogramu, system dozoru elektronicznego natychmiast powiadomi sędziego i kuratora. W takiej sytuacji sąd może zdecydować się na uchylenie zezwolenia na dozór elektronicznych i nakazać odbywanie dalszej kary już w zakładzie karnym.

 

Kto ma prawo odbywać karę w takim systemie?

Podstawowym warunkiem, by skazany mógł być dopuszczony do odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest skazanie na karę pozbawienia wolności, której wysokość nie przekracza jednego roku. Jeśli kar jest kilka, to wówczas ich suma nie może przekraczać wspomnianych 12 miesięcy. Znaczenia w tym przypadku nie ma z kolei wysokość kary pozostała jeszcze skazanemu do odbycia. Rozumiemy przez to fakt, że jeśli skazany otrzymał karę pozbawienia wolności na dwa lata, ale odbył już okres np. 14 miesięcy w więzieniu, to na pozostałe 10 nie może uzyskać zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

 

Jak działa i na czym polega dozór elektroniczny?

Samo urządzenie w swoim wyglądzie przypomina zegarek na bransolecie, który w przeciwieństwie do tego tradycyjnego, najczęściej zakładany jest na nogę skazanego. Taki system ma wbudowany czujnik i nadajnik. Ponadto w miejscu przebywania osoby skazanej montowane są urządzenia monitorujące, które oczywiście łączą się z samą bransoletą.

Nadzór elektroniczny polega z kolei na przebywaniu przez osobę skazaną w wyznaczonym przez sąd miejscu, w wyznaczonych godzinach. Każde naruszenie ustalanych zasad, czyli najczęściej opuszczenie miejsca zamieszkania w niewyznaczonych godzinach, powoduje natychmiastowe poinformowanie odpowiednich jednostek, co może skutkować odbywaniem reszty kary w areszcie.

 

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Warto zaznaczyć, że kara na zasadzie systemu dozoru elektrycznego może być orzekana tylko w przypadku złożenia wniosku przez skazanego. Należy tego dokonać do sądu penitencjarnego. Co istotne, taki wniosek w imieniu osoby skazanej może złożyć również obrońca, prokurator, kurator sądowy czy też dyrektor zakładu karnego.

Wniosek o zezwolenie na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektrycznego można składać zarówno od razu po orzeczeniu kary pozbawienia wolności, jak i już w trakcie jej odbywania w zakładzie karnym. Posiedzenie o dozór elektroniczny odbywa się z kolei na etapie postępowania wykonawczego. W przypadku decyzji odmownej przez sąd, skazany ma prawo w terminie do 7 dni na złożenie zażalenia, a po upływie 3 miesięcy może ponownie złożyć wniosek.

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót