Strona główna Aktualności

Umowa najmu okazjonalnego. Jakie są jej zalety?

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Umowa najmu okazjonalnego. Jakie są jej zalety?

17.08.2023

najem-okazjonalny.jpg

Umowa najmu okazjonalnego. Jakie są jej zalety?

 

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się umowa najmu okazjonalnego, która daje zarówno wynajmującemu, jak i najemcy pewne korzyści i elastyczność. Jest to forma najmu krótkoterminowego, która pozwala na wynajęcie nieruchomości na określony czas, bez konieczności zawierania długoterminowych umów. Główną jej zaletą jest ochrona praw, zarówno właścicieli mieszkań, jak i wynajmujących. Czym jednak dokładnie jest najem okazjonalny oraz jakie są jego zalety i ewentualne wady? Przekonajmy się…

 

 

 

Czym jest umowa najmu okazjonalnego?

 

Umowa najmu okazjonalnego to umowa zawierana pomiędzy wynajmującym a najemcą, dotycząca wynajmu nieruchomości na krótki okres czasu. W odróżnieniu od tradycyjnego najmu długoterminowego, umowa najmu okazjonalnego ma charakter tymczasowy i dotyczy najczęściej wynajmu na kilka dni, tygodni lub miesięcy.

 

Ważnym elementem umowy najmu okazjonalnego jest określenie dokładnego terminu trwania najmu oraz opłaty najmu. Umowa taka może dotyczyć zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych, takich jak lokale użytkowe czy biura. Najem okazjonalny obowiązuje w Polsce od 2009 roku i jest przeznaczony przede wszystkim dla prywatnych właścicieli nieruchomości.

 

Najem okazjonalny a zwykły – czym się różnią?

 

Te dwa rodzaje najmu różnią się przede wszystkim jednym aspektem. W przypadku najmu okazjonalnego najemca musi wskazać lokal mieszkalny, do którego będzie mógł się przeprowadzić po wygaśnięciu umowy lub jej wypowiedzeniu. Oczywiście adres i możliwość przeniesienia się do wskazanego lokalu musi być potwierdzony na oświadczeniu przez właściciela lub współwłaściciela nieruchomości.

 

Co za tym idzie, w przypadku najmu okazjonalnego ewentualna eksmisja wynajmującego jest znacznie szybsza i prostsza. Ponadto na właścicieli mieszkania nie ciąży obowiązek zapewnienia najemcy lokalu zastępczego. To jeszcze nie wszystko, bowiem najem okazjonalny znosi obowiązek ochronny uniemożliwiający eksmisję i nie zakazuje eksmisji małoletnich lokatorów oraz kobiet w ciąży. Warto jednak pamiętać, że nawet w takim przypadku eksmisję możemy przeprowadzić wyłącznie w przypadku wygaśnięcia umowy i braku zamiaru wyprowadzki przez wynajmującego.

 

Zalety umowy najmu okazjonalnego

 

Umowa najmu okazjonalnego ma wiele zalet zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Oto kilka z nich:

  • Elastyczność - Jedną z głównych zalet umowy najmu okazjonalnego jest elastyczność, jaką daje wynajmującemu i najemcy. Wynajmujący może wynajmować nieruchomość na krótki okres czasu, co daje mu możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, szczególnie w przypadku popularnych lokalizacji turystycznych czy sezonowych.

Dla najemcy umowa najmu okazjonalnego daje z kolei możliwość skorzystania z nieruchomości na określony czas, bez konieczności zobowiązywania się na długoterminowy najem. Może to być atrakcyjne dla osób podróżujących, szukających krótkotrwałego zakwaterowania lub potrzebujących tymczasowego miejsca zamieszkania.

  • Ochrona prawna – Jak już wspominaliśmy powyżej, zarówno właściciel nieruchomości, jak i wynajmujący są chronieni prawnie. Co za tym idzie, każda ze stron nie musi się obawiać nieetycznych ruchów z jednej, czy też drugiej strony.
  • Brak długoterminowych zobowiązań - Umowa najmu okazjonalnego daje możliwość uniknięcia długoterminowych zobowiązań, które często występują w tradycyjnych umowach najmu. Wynajmujący i najemca mogą swobodnie ustalić termin najmu, który najlepiej odpowiada ich potrzebom i harmonogramowi. Po upływie umówionego okresu, umowa automatycznie wygasa, a strony nie są zobowiązane do dalszego kontynuowania najmu.
  • Korzystne cenowo - W niektórych przypadkach, umowa najmu okazjonalnego może być korzystniejsza cenowo dla najemcy niż tradycyjny długoterminowy najem. Wynajem na krótki okres czasu może być tańszy niż płacenie stałego czynszu miesięcznego. Ponadto najemca może negocjować cenę najmu w zależności od długości pobytu i okresu najmu.

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

 

Wiele osób obawia się podpisywania umów najmu okazjonalnego ze względu na możliwość wypowiedzenia takiej umowy. Często najemcy twierdzą, że ryzyko eksmisji jest większe w przypadku umów tego rodzaju w porównaniu do tradycyjnych umów najmu.

 

Jednakże nie jest to prawda - umowy najmu okazjonalnego podlegają przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tymi przepisami, umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana jedynie w następujących przypadkach:

  • Jeżeli najemca, pomimo otrzymania pisemnego upomnienia, nadal używa mieszkania w sposób sprzeczny z postanowieniami umowy lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, zaniedbuje swoje obowiązki, powodując szkody lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego użytku przez mieszkańców. W przypadku rażącego lub uporczywego naruszania porządku domowego, utrudniając życie innym mieszkańcom budynku.
  • Gdy najemca opóźnia się w płaceniu czynszu lub innych opłat przez co najmniej trzy pełne okresy płatności, mimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy oraz wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu na uregulowanie zaległych i bieżących należności.
  • Kiedy najemca wynajmuje, podnajmuje lub oddaje do bezpłatnego użytkowania mieszkanie lub jego część bez pisemnej zgody właściciela.

Oprócz powyższych sytuacji, najem okazjonalny dopuszcza jeszcze jeden powód eksmisji. Mianowicie, jeśli najemca utracił możliwość zamieszkania w lokalu, który został wskazany w załączniku do umowy i nie zaproponował alternatywnego mieszkania ani nie dostarczył oświadczenia od właściciela potwierdzającego możliwość zamieszkania w przypadku przeprowadzenia egzekucji.

 

Warto pamiętać, że zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy istnieją określone przepisy i procedury dotyczące wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego. Przed podpisaniem takiej umowy zaleca się więc dokładne zapoznanie się z przepisami prawa oraz skonsultowanie jej warunków z doświadczoną kancelarią prawną w celu ochrony swoich interesów i uniknięcia nieporozumień w przyszłości.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót