Strona główna Aktualności

Unieważnienie małżeństwa cywilnego - czy i...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Unieważnienie małżeństwa cywilnego - czy i kiedy jest to możliwe?

04.11.2021

Unieważnienie małżeństwa cywilnego
Unieważnienie małżeństwa...

Małżeństwo cywilne to sankcjonowany prawem związek dwóch osób, który legalizuje ich wspólne życie. Ponadto taki typ związku uznawany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Czy zatem istnieje możliwość, by takie małżeństwo unieważnić?

 

Według polskiego prawa istnieje kilka przesłanek, kiedy to taki związek może zostać unieważniony i traktowany jest wówcas tak, jakby go nigdy nie było. W tym celu sąd unieważnia małżeństwo wyrokiem. Zanim jednak do tego dojdzie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, chociażby wyszukując go w serwisie prawnikodzaraz.pl. Uzyskując pomoc od wybranego prawnika lub kancelarii mamy pewność, że nie pominiemy żadnej formalności, a także nasze wszelkie roszczenia będą miały podstawę prawną, do której przychyli się sąd.

 

W jakich przypadkach możemy unieważnić małżeństwo cywilne?

 

Obecnie w prawie polskim istnieją określone przepisy prawa, w ramach których związek małżeński może zostać unieważniony. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Brak wymaganego wieku – rozumiemy przez to związek małżeński, który zawarł mężczyzna przed ukończeniem 18-tego roku życia oraz kobieta przed ukończeniem 16-tego roku życia. Do tego rodzaju związków zaliczamy również sytuację, gdy związek małżeński został zawarty bez zezwolenia sądu, a kobieta w tym czasie miała ukończone 16 lat, ale nie była jeszcze pełnoletnia. Taki związek nie zostanie jednak unieważniony jeżeli przed wytoczeniem powództwa, małżonek wymagany wiek osiągnął lub w przypadku, gdy kobieta zaszła w ciążę.
  • Ubezwłasnowolnienie całkowite – jest to drugi przypadek, kiedy to małżeństwo cywilne może zostać unieważnione. Mówimy tu o ubezwłasnowolnieniu w przypadku choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowym. Związek nie zostanie jednak unieważniony jeśli choroba psychiczna lub niedorozwinięcie umysłowe nie zagraża małżeństwu oraz zdrowiu przyszłego potomstwa. Małżeństwa nie można również unieważnić jeśli choroba psychiczna jednego z małżonków ustała i ma to swoje pokrycie w postaci specjalistycznego oświadczenia lekarskiego.

Kiedy małżeństwa cywilnego nie możemy unieważnić?

 

Małżeństwa cywilnego nie możemy unieważnić po jego ustaniu. Ten przepis nie tyczy się jednak unieważnienia z powodu pokrewieństwa małżonków, a także przypadku, gdy jeden z małżonków w momencie zawarcia małżeństwa był w innym aktualnym związku małżeńskim. W takich przypadkach zdecydowanie warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, który zadba o każdy szczegół przed i podczas samej rozprawy.

 

Wówczas też sąd orzekający unieważnienie małżeństwa rozstrzyga czy i ewentualnie który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Co to oznacza w praktyce? Za małżonka będącego w złej wierze uznaje się tego, który w chwili zawarcia małżeństwa był świadom okoliczności stanowiącej podstawę jego unieważnienia. W takim przypadku, taki małżonek traktowany jest jako strona winna rozpadu pożycia małżeńskiego.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót