Ustalenie kontaktów z dziećmi
26.10.2021
Rozwód to bardzo trudny okres - nie tylko dla małżeństwa, ale również dla dzieci, które nie mniej przeżywają rozstanie rodziców. Jest to również okres, w którym należy ustalić kontakty z pociechami. Tym aspektem zajmuje się prawo rodzinne i opiekuńcze, a samo orzecznictwo sądów w tego typu sprawach bywa bardzo bogate.
Zabezpieczenie kontaktu z dzieckiem
Na samym początku warto już rozgraniczyć dwa pojęcia, a mianowicie kontakt z dzieckiem oraz widzenie z dzieckiem, które nie jest tym samym. Widzenia odbywają się bowiem nawet w zakładach karnych, a jak wynika z artykułu 113 kodeksu pierwszego i drugiego k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice, a także ich dziecko lub dzieci mają nie tylko prawo, ale również i obowiązek do utrzymywania ze sobą kontaktu. Co rozumiemy przez słowo kontakt? Przede wszystkim przebywanie z dzieckiem, czyli odwiedziny, spotkania, wspólne wyjścia, a także porozumiewanie się i utrzymywanie stałej korespondencji, nawet za sprawą komunikatorów.
Uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić za sprawą:
- Porozumienia między rodzicami,
- Wyroku sądu,
- Ugody sądowej,
- Postanowienia sądu, czyli na skutek sprawy o ustalenie kontaktów,
- Ugody zawartej przez mediatora.
A co w przypadku rozwodu?
Rozwód, jak już wspomnieliśmy na samym początku to bardzo trudny czas zarówno dla małżeństwa, jak i dla potomstwa. Wówczas też często pojawia się problem z ustaleniem kontaktów z dzieckiem lub dziećmi. Jest to również moment, kiedy powinniśmy zasięgnąć pomocy doświadczonego w tej materii pełnomocnika. Możemy go znaleźć, korzystając chociażby ze specjalistycznego serwisu prawnikodzaraz.pl. Dzięki specjalizującemu się w takim prawie pełnomocnikowi możemy uniknąć m.in. późniejszego utrudniania kontaktów z dzieckiem przez drugą stronę.
Z drugiej strony pamiętajmy również, że kluczową postacią prawa rodzinnego i opiekuńczego jest samo dziecko, które jest stawiane na czele całego konfliktu. Dlatego tez sąd rozwodowy zajmujący się ustalaniem kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, w pierwszej kolejności patrzy na dobro oraz potrzeby dziecka.
Utrudnianie kontaktu z dzieckiem
Mimo wyroku sądu, po rozwodzie często dochodzi również do sytuacji, gdzie matka utrudnia kontakt dziecka z ojcem. Co w takiej sytuacji można zrobić? Przede wszystkim należy rozważyć wszczęcie postępowania sądowego. Inną formą jest również zagrożenie matce zapłatą kary pieniężnej.
Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji nie pomoże raczej kontakt z policją, ponieważ nie jest ona organem, który zajmuje się rozdzielaniem kontaktów z dzieckiem. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, która poprowadzi nas krok po kroku do końcowego celu.
A co jeśli dziecko odmawia kontaktu z ojcem?
Co z kolei zrobić w sytuacji, gdy to nie matka nie chce wydać dziecka w ręce ojca, a ono samo nie chce utrzymywać kontaktu z tatą? Wówczas w pierwszej kolejności powinna zostać ustalona przyczyna takiego stanu rzeczy. Często bowiem nie jest to decyzja podjęta wyłącznie przez dziecko. Może wynikać ona, chociażby z konfliktu rodziców, a nawet z konfliktu lojalnościowego. W takiej sytuacji może mieć to poważne skutki także dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka.
Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Powrót