Strona główna Aktualności

Ustalenie kontaktów z dziećmi

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Ustalenie kontaktów z dziećmi

26.10.2021

Ustalenie kontaktów z dziećmi
Ustalenie kontaktów z...

Rozwód to bardzo trudny okres - nie tylko dla małżeństwa, ale również dla dzieci, które nie mniej przeżywają rozstanie rodziców. Jest to również okres, w którym należy ustalić kontakty z pociechami. Tym aspektem zajmuje się prawo rodzinne i opiekuńcze, a samo orzecznictwo sądów w tego typu sprawach bywa bardzo bogate.

 

Zabezpieczenie kontaktu z dzieckiem

 

Na samym początku warto już rozgraniczyć dwa pojęcia, a mianowicie kontakt z dzieckiem oraz widzenie z dzieckiem, które nie jest tym samym. Widzenia odbywają się bowiem nawet w zakładach karnych, a jak wynika z artykułu 113 kodeksu pierwszego i drugiego k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice, a także ich dziecko lub dzieci mają nie tylko prawo, ale również i obowiązek do utrzymywania ze sobą kontaktu. Co rozumiemy przez słowo kontakt? Przede wszystkim przebywanie z dzieckiem, czyli odwiedziny, spotkania, wspólne wyjścia, a także porozumiewanie się i utrzymywanie stałej korespondencji, nawet za sprawą komunikatorów.

 

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić za sprawą:

 

  • Porozumienia między rodzicami,
  • Wyroku sądu,
  • Ugody sądowej,
  • Postanowienia sądu, czyli na skutek sprawy o ustalenie kontaktów,
  • Ugody zawartej przez mediatora.

 

A co w przypadku rozwodu?

 

Rozwód, jak już wspomnieliśmy na samym początku to bardzo trudny czas zarówno dla małżeństwa, jak i dla potomstwa. Wówczas też często pojawia się problem z ustaleniem kontaktów z dzieckiem lub dziećmi. Jest to również moment, kiedy powinniśmy zasięgnąć pomocy doświadczonego w tej materii pełnomocnika. Możemy go znaleźć, korzystając chociażby ze specjalistycznego serwisu prawnikodzaraz.pl. Dzięki specjalizującemu się w takim prawie pełnomocnikowi możemy uniknąć m.in. późniejszego utrudniania kontaktów z dzieckiem przez drugą stronę.

 

Z drugiej strony pamiętajmy również, że kluczową postacią prawa rodzinnego i opiekuńczego jest samo dziecko, które jest stawiane na czele całego konfliktu. Dlatego tez sąd rozwodowy zajmujący się ustalaniem kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, w pierwszej kolejności patrzy na dobro oraz potrzeby dziecka.

 

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem

 

Mimo wyroku sądu, po rozwodzie często dochodzi również do sytuacji, gdzie matka utrudnia kontakt dziecka z ojcem. Co w takiej sytuacji można zrobić? Przede wszystkim należy rozważyć wszczęcie postępowania sądowego. Inną formą jest również zagrożenie matce zapłatą kary pieniężnej.

Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji nie pomoże raczej kontakt z policją, ponieważ nie jest ona organem, który zajmuje się rozdzielaniem kontaktów z dzieckiem. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, która poprowadzi nas krok po kroku do końcowego celu.

 

A co jeśli dziecko odmawia kontaktu z ojcem?

 

Co z kolei zrobić w sytuacji, gdy to nie matka nie chce wydać dziecka w ręce ojca, a ono samo nie chce utrzymywać kontaktu z tatą? Wówczas w pierwszej kolejności powinna zostać ustalona przyczyna takiego stanu rzeczy. Często bowiem nie jest to decyzja podjęta wyłącznie przez dziecko. Może wynikać ona, chociażby z konfliktu rodziców, a nawet z konfliktu lojalnościowego. W takiej sytuacji może mieć to poważne skutki także dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka.

 

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.


Powrót