Strona główna Aktualności

Wypadek na basenie a odszkodowanie: Jak dochodzić...

Poszukujesz Adwokata lub Radcy Prawnego? Oczekujesz porady prawnej / kompleksowego poprowadzenia sprawy?

Zostaw swoje dane, a prawnik specjalizujący się w danej dziedzinie skontaktuje się z Tobą.

O nas
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz

Aktualności

Wypadek na basenie a odszkodowanie: Jak dochodzić swoich praw po nieszczęśliwym zdarzeniu?

13.07.2023

wypadek-basen.jpg

Wypadek na basenie a odszkodowanie: Jak dochodzić swoich praw po nieszczęśliwym zdarzeniu?

 

Wakacje i upalne dni, ale i aktywne spędzanie wolnego czasu często zachęcają nas do korzystania z basenów. Niestety, nawet podczas rekreacji i relaksu, może dojść do nieszczęśliwego wypadku na basenie. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jak dochodzić swoich praw i otrzymać odpowiednie odszkodowanie za poniesione szkody. Poszkodowany wobec doznanych obrażeń ciała, a nawet krzywdy psychicznej względem zaistniałej sytuacji może bowiem skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Kto wówczas w zaistniałej sytuacji jest odpowiedzialny za powstałą szkodę?

 

 

Wypadki na basenie – kto ponosi odpowiedzialność?

 

Jak wynika z orzecznictwa sądów powszechnych, obiekt wodno-rekreacyjny, czyli chociażby baseny i aquaparki są przedsiębiorstwami wprawionymi w ruch za pomocą siły przyrody. Wobec tego na podstawie art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające na osobie lub mieniu ponosi:

  • Podmiot zarządzających basenem – podmioty zarządzające basenami, takie jak hotele, kluby fitness czy ośrodki wypoczynkowe, mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim gościom. To znaczy, że muszą przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa basenów, zapewniać tym samym odpowiedni nadzór, utrzymywać basen w należytej kondycji technicznej oraz dostarczać niezbędny sprzęt ochronny.
  • Użytkownicy basenu – użytkownicy basenów również mają pewne obowiązki. Muszą przestrzegać wyznaczonych zasad bezpieczeństwa, niezależnie czy są to zasady dotyczące korzystania z basenu czy używania odpowiednich sprzętów ochronnych. Niedopełnienie tych obowiązków może prowadzić do własnego niebezpieczeństwa oraz wpływać na ocenę odpowiedzialności za wypadek.

 

Jak postępować po wypadku na basenie?

  • Udzielenie pierwszej pomocy i zgłoszenie wypadku – w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia na basenie, najważniejsze jest zadbanie o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych osób. Należy natychmiast udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i zadzwonić po pomoc medyczną. Ważne jest również zgłoszenie wypadku odpowiednim służbom zarządzającym basenem.
  • Dokumentowanie zdarzenia – po wypadku na basenie warto jak najszybciej zebrać jak najwięcej informacji i dokumentów dotyczących zdarzenia. Może to obejmować dane świadków, zdjęcia miejsca wypadku, a także ewentualne zgłoszenia lub raporty związane z incydentem. Solidna dokumentacja może pomóc w dalszych działaniach prawnych.
  • Skontaktowanie się z prawnikiem – w przypadku poważnego wypadku na basenie, zwrócenie się do doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych może być kluczowe. Prawnik pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa, ocenić sytuację prawną oraz podjąć odpowiednie kroki w celu dochodzenia odszkodowania.

 

Dochodzenie odszkodowania za wypadek na basenie

 

Za wynikłą szkodę, a również krzywdę dochodzić można zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Jak jednak wygląda cały proces takiego dochodzenia?

  1. Zgłoszenie roszczenia do ubezpieczyciela – jeśli do wypadku doszło na terenie basenu objętego polisą ubezpieczeniową, istnieje możliwość zgłoszenia roszczenia bezpośrednio do ubezpieczyciela. Warto skonsultować się z prawnikiem przed zgłoszeniem, aby upewnić się, że Twój wniosek jest kompletny i zgodny z przepisami.

  2. Analiza odpowiedzialności – prawnik specjalizujący się w sprawach odszkodowawczych przeprowadzi analizę odpowiedzialności w celu ustalenia, czy istnieje podstawa do dochodzenia odszkodowania. Skoncentruje się na badaniu zachowania podmiotu zarządzającego basenem oraz ewentualnych zaniedbań, które mogły przyczynić się do wypadku.

  3. Wysokość odszkodowania – odszkodowanie za wypadek na basenie może obejmować różne kategorie szkód, takie jak koszty leczenia, utracone zarobki, koszty rehabilitacji czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, takich jak stopień uszczerbku na zdrowiu, koszty leczenia oraz konsekwencje wypadku dla poszkodowanego.

 

Zabezpieczenie przyszłości – jak uniknąć wypadków na basenie?

 

Jak doskonale wiemy, zawsze lepiej jest przeciwdziałać aniżeli leczyć. Dlatego też warto zawczasu zadbać o uniknięcie wypadku na basenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim postawmy na wybór bezpiecznego miejsca – przed skorzystaniem z basenu warto zrobić research i wybrać miejsce, które zapewnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Sprawdź opinie i oceny dotyczące bezpieczeństwa basenów, obecność ratowników oraz warunki techniczne.

 

Równie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W tym celu używajmy wyznaczonych dróg wodnych, nie spożywajmy alkoholu przed wejściem do wody, korzystajmy z odpowiedniego sprzętu ochronnego i bądźmy czujny na innych użytkowników basenu. Pamiętajmy także, by już od najmłodszych lat edukować w tym zakresie dzieci. Jeśli więc korzystamy z basenu z dziećmi, upewnijmy się, że mają one odpowiednią wiedzę na temat bezpieczeństwa wodnego. Nauczmy je pływać, stosować zasady bezpieczeństwa oraz przestrzegać instrukcji dotyczących korzystania z basenu.

Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

 


Powrót