Zakładanie spółek przez cudzoziemców – jakie są wymagania i w jakiej formie można tego dokonać?
03.11.2022
Zakładanie spółek przez cudzoziemców – jakie są wymagania i w jakiej formie można tego dokonać?
Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, a nawet zakup gotowej spółki przez cudzoziemca w Polsce nie jest zabiegiem problematycznym, szczególnie jeśli posiada on obywatelstwo innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Nieco więcej formalności i czasu zajmie cały proces w przypadku osoby spoza UE – mimo to i tak ma on prawo bez większych przeszkód prowadzić działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Proces zakładania spółek kapitałowych czy osobowych, jak i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemca reguluje obecnie ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Polski oraz Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jakie są wymagania, by zarejestrować firmę w Polsce?
W tym przypadku musimy rozdzielić cudzoziemców na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczamy osoby, które są obywatelami państw:
- Należących do Unii Europejskiej,
- Należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- Korzystających ze swobody przedsiębiorczości w ramach umów zawartych z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.
W takiej sytuacji proces zakładania działalności czy spółki odbywa się w identyczny sposób, jak w przypadku osób posiadających polskie obywatelstwo.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zarejestrowanie spółki jest obywatelem innego kraju aniżeli państwo członkowskie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wówczas też niezbędnej jest posiadanie:
- Zezwolenia na pobyt stały w Polsce lub pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- Zezwolenie na pobyt czasowy związany z:
- Połączeniem z legalnie przebywającą w Polsce rodziną,
- Kształceniem się na studiach wyższych,
- Pozostaniem w związku z małżeńskim z polskim obywatelem zamieszkałym w Polsce,
- Wykonywaniem działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG.
- Zezwolenie na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych,Ważnej Karty Polaka,
- Statusu uchodźcy,
- Ochrony czasowej lub uzupełniającej.
Jeśli cudzoziemiec nie spełni powyższych warunków, to mimo to nadal ma szanse na prowadzenie spółki w Polsce. W tym celu musi jednak zarejestrować spółkę kapitałową lub osobową i prowadzić ją, ale wyłącznie w formie:
- Spółki komandytowej,
- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- Spółki akcyjnej,
- Spółko komandytowo-akcyjnej.
Gdzie i w jakiej formie można zarejestrować spółkę przez cudzoziemca?
Zarówno spółki kapitałowe, jak i osobowe wymagają rejestracji w KRS. Rozwój technologii sprawił, że obecnie możemy w wygodny sposób pobrać wszystkie niezbędne formularze online. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest również dołączenie oświadczenia o posiadaniu statusu cudzoziemca.
Wyżej wspomniane spółki różnią się ponadto formą prawną i sposobem ich tworzenia. Poza spółką jawną, reszta wymaga powołania w trybie sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. Co ciekawe spółki można założyć już trybie online, korzystając z systemu S24. W takiej sytuacji wystarczy skorzystać z gotowego wzoru umowy.
Niejednokrotnie możemy się spotkać także z sytuacją, gdzie obcokrajowiec decyduje się na zakup gotowej już spółki kapitałowej. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, a we wszelkich formalnościach pomóc mogą doświadczeni prawnicy z Prawnik od zaraz, który zadbają o każdy szczegół i doprowadzą sprawę do szczęśliwego końca.
Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Powrót