Zalanie mieszkania a dochodzenie odszkodowania
13.03.2023
Zalanie mieszkania a dochodzenie odszkodowania
Czy zdarzyło Ci się wrócić do mieszkania i zobaczyć wodę cieknąca po ścianach i suficie? A może po otwarciu drzwi do łazienki wypłynęła z niej woda? Zalane miszkanie? Taka sytuacja wbrew pozorom nie jest rzadka, dlatego lepiej dowiedzieć się, jak postępować w takim przypadku. Powstaje pytanie:
Co zrobić w tej sytuacji, oraz jakie odszkodowanie mi się należy?
Co zrobić jeśli mieszkanie zaleje sąsiad?
Jeśli nasze mieszkanie zostało zalane z winy sąsiada, to będzie musiał on ponieść koszty remontu i przywrócenia pomieszczeń do stanu sprzed zdarzenia. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest kiedy sąsiad ma ubezpieczenie OC i poczuwa się do winy. W takiej sytuacji musi naprawić szkody poprzez opłacenie ekipy remontowej czy przekazanie nam kwoty adekwatnej do poniesionych strat. Możemy też wziąć numer jego polisy i zgłosić szkodę u jego ubezpieczyciela. Na zgłoszenie szkody, która została poniesiona z czyjejś winy, na przykład sąsiada, mamy 3 lata. Jednakże jeśli zwlekamy tak długo z zgłoszeniem szkody będzie nam trudniej udowodnić winę.
Jeśli sąsiad nie ma ubezpieczenia lub nie chce się dogadać możemy zwrócić się do naszego ubezpieczyciela (oczywiście jeśli posiadamy ubezpieczenie mieszkania) i wnosić o zwrot kosztów za remont za zalane mieszkanie. W tym przypadku termin jest 3 lub 7 dniowy(w zależności od OWU ubezpieczennia). Jeśli wiemy kto jest winnym i są na to dowody, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie za zalanie mieszkanie, a później będzie domagał się zwrotu tej kwoty u sprawcy.
Nie zawsze jednak winą za zalane mieszkanie powinniśmy obarczać sąsiada. Może się bowiem zdarzyć, że owszem, woda z jego mieszkania zniszczyła także nasze, jednak samo zalanie było efektem awarii w mieszkaniu – pęknięcia rury, czy uszczelki. W takiej sytuacji o odszkodowanie za zalanie mieszkanie powinniśmy starać się u administracji budynku lub wspólnoty mieszkaniowej. Należy zebrać dokumentację fotograficzną i spisać oświadczenia ze świadkami.
Jakie podjąć kroki, kiedy Twoje mieszkanie zostanie zalane?
- Po pierwsze musisz zabezpieczyć mieszkanie przed dalszym powiększaniem się szkody. Należy ustalić żródło wycieku i je powstrzymać.
- Po drugie, o ile nie jest to koniecznie, nie zmieniał układu mebli, sprzętów (chyba, że jest to konieczne do zmniejszenia zniszczeń).
- Po trzecie po zalaniu mieszkania bezzwłocznie powiadom administratora budynku, a także ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wyśle na miejsce likwidatora, wyceni mieszkanie, szkody i ewentualne odszkodowanie.
- Po czwarte jeśli winny nie chce się porozumieć, odnośnie zalanego mieszkania, oraz nie posiada ubezpieczenia, możesz sprawę skierować do sądu. Pamiętaj, że możesz to zrobić sam, lub możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, którego znajdziesz dzięki prawnikodzaraz.pl .
Jakie kwoty odszkodowania należą się za zalane mieszkanie?
Spełniłeś wszystkie warunki i przysługuje Ci odszkodowanie za zalane mieszkanie? Uważasz jednak, że ubezpieczyciel wypłacił zbyt niską kwotę nieadekwatną do poniesionych strat? Zapraszamy do korzystania z prawnikodzaraz.pl , gdzie znajdziesz kancelarię prawną, która Ci pomoże.
Korzystając z formularza powyżej, opisz swój problem prawny, a my skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Powrót