Założenie spółki z o.o. - krok po kroku
Decydując się na założenie działalności, jedną z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji jest ta, jaką formę wybrać. Jedną z najczęściej wybieranych możliwości jest utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która może okazać się bardzo korzystna ze względów podatkowych. Ponadto jeśli chcemy założyć firmę ze wspólnikiem, to wybór spółki z o.o. wydaje się być czymś zupełnie naturalnym. Czym więc jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jak ją założyć?
10.01.2023
czytaj więcejUpadłość konsumencja - czym jest i kto może ją ogłosić?
Upadłość konsumencka – o tym terminie zapewne słyszało wielu z nas, choć w zdecydowanej większości nie mieliśmy z nim nic wspólnego. Jest to specjalna procedura sądowa, która pozwala na oddłużenie osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań i są osobami fizycznymi, nie posiadającymi działalności gospodarczej. Wobec kogo zatem możemy ogłosić taką upadłość i jak należy to zrobić?
21.12.2022
czytaj więcejJakie korzyści daje kompleksowa obsługa prawna firm?
Prowadzenie firmy, niezależnie od tego czy jest to niewielka działalność, czy też bardzo duże przedsiębiorstwo, wiąże się z koniecznością podejmowania wielu, często trudnych decyzji. Niestety, duża część z nich wymaga od nas niemałej wiedzy z zakresu prawa. W takich sytuacjach warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy w sposób kompleksowy i indywidualny pomogą nam uporać się z problemami oraz podjąć najlepszą możliwą decyzję dla naszej firmy. Strona prawnikodzaraz.pl pomoże Ci znaleźć kancelarię, która będzie posiadać szeroki wachlarz usług, związanych z prowadzeniem firmy.
14.12.2022
czytaj więcejPoślizgnięcie i potknięcie - kiedy należy nam się odszkodowanie?
Potknięcie się lub poślizgnięcie to z pozoru niegroźne i mało szkodliwe wypadki, które zdarzają się dość często i są równie często przez nas bagatelizowane. Najczęściej dochodzi do nich na ulicy, w domu oraz w miejscu pracy – to właśnie tam statystycznie najczęściej ulegamy tego typu wypadkom (ponad 20% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń losowych). W efekcie może dojść do obrażeń ciała, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Czy zatem my i nasi najbliżsi mogą liczyć w takich przypadkach na odszkodowanie?
06.12.2022
czytaj więcejRozwiązania prawne w Polsce dla uchodźców z Ukrainy
Niestety, ostatnie czasy nie są dla nas łatwe. Najpierw pandemia spowodowana koronawirusem, a następnie rok 2022 „przywitał” nas konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Dlatego też polski rząd wprowadził ustawy, które umożliwiają pomoc i rozwiązania prawne dla uchodźców z Ukrainy.
25.11.2022
czytaj więcejNabywanie nieruchomości przez cudzoziemców
W Polsce mamy do czynienia z coraz większym gronem cudzoziemców, którzy chcieliby nabyć w naszym kraju nieruchomość. By jednak nabyć prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Dzięki doświadczonej grupie prawników z Prawnik od zaraz dowiesz się, jak możesz to zrobić, a także jakie są wyjątki od obowiązku uzyskania takiego pozwolenia.
08.11.2022
czytaj więcejZakładanie spółek przez cudzoziemców – jakie są wymagania i w jakiej formie można tego dokonać?
Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, a nawet zakup gotowej spółki przez cudzoziemca w Polsce nie jest zabiegiem problematycznym, szczególnie jeśli posiada on obywatelstwo innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Nieco więcej formalności i czasu zajmie cały proces w przypadku osoby spoza UE – mimo to i tak ma on prawo bez większych przeszkód prowadzić działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
03.11.2022
czytaj więcejOdszkodowanie za choroby zawodowe w rolnictwie - borelioza rolnicza
Choroby zawodowe to przypadłość wielu gałęzi gospodarki w Polsce. Dotyczy ona najczęściej górników przy przedstawicieli zawodów opierających się na wytwarzaniu dóbr materialnych, jak i tych niematerialnych. Do tej drugiej grupy zaliczamy głównie rolników, którzy są narażeni na choroby powstałe w wyniku pracy w gospodarstwie rolnych. Do chorób zawodowych zaliczamy z kolei te, które znajdują się w wykazie chorób zawodowych, określonych w Kodeksie Pracy. Osobom, które doświadczyły takiego schorzenia i są zarejestrowane w KRUS, przysługuje prawo do otrzymania jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a w przypadku niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym jest możliwość ubiegania się nawet o rentę.
26.10.2022
czytaj więcejOdszkodowanie za choroby zawodowe w górnictwie – pylica
Istnieją zawody, gdzie jesteśmy wyjątkowo narażeni na występowanie chorób z nimi związanymi. Jedną z najbardziej narażonych grup są górnicy, których bardzo często dopada pylica – choroba zawodowa, a dokładnie schorzenie układu oddechowego, powstające na skutek długotrwałego wdychania pyłów. Te gromadząc się przez wiele lat w płucach, z czasem prowadzą do znacznego rozrostu tkanki włóknistej, która wyściela ściany organów. Poza górnictwem, pylica bardzo często występuje w przypadku stolarzy czy też pracowników przemysłowych. Czym zatem zgodnie z prawem jest choroba zawodowa oraz na jakie odszkodowanie mogą liczyć osoby borykające się z nią?
20.10.2022
czytaj więcejRękojmia i odpowiedzialność za wady budynku
Inwestując w nieruchomość sprzedawaną czy to przez osobę prywatną, czy też przez dewelopera powinniśmy pamiętać, że obejmuje go rękojmia za wady budynku. W budownictwie, szczególnie tak pędzącym, jak w obecnych czasach bardzo często dochodzi do wielu drobnych uchybień, których nie jesteśmy w stanie dostrzec „na pierwszy rzut oka”. Dlatego też nowy właściciel nie może pozostać bez wsparcia z nieprawidłowo wykonaną pracą budowlańców.
07.10.2022
czytaj więcej