Podział majątku po rozwodzie - co powinniśmy wiedzieć?
Podział majątku to niemal zawsze jedna z najważniejszych kwestii podczas rozwodu. Często dochodzi wówczas do dodatkowych sporów. Czy zatem podział majątku po rozwodzie wymaga od nas założenie kolejnej sprawy? Czym w ogóle jest i co stanowi majątek wspólny oraz w jaki sposób pełnomocnik może pomóc w podziale majątku? O tym wszystkim poinformujemy Państwa poniżej.
23.12.2021
czytaj więcejJak wygląda postępowanie upadłościowe spółki?
Prowadzenie spółki, czy to handlowej, czy to też prawa cywilnego wiąże się z ryzykiem upadłości. Co prawda okresowa niewypłacalność dotyka wielu przedsiębiorstw, ale często przybierają one niestety bardzo niebezpieczną formę – na tyle niebezpieczną, że jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości spółki. Jaka jest podstawa prawna takiego ruchu oraz jak wygląda proces związany z ogłoszeniem upadłości spółki?
13.12.2021
czytaj więcejOdszkodowania za słupy i linie wysokiego napięcia - kiedy nam przysługuje i jak się o nie ubiegać?
Od wielu lat spotykamy się z sytuacjami, gdzie rolnicy nie mają możliwości w pełni korzystać z posiadanych upraw, w wyniku postawionych na ich polu słupów energetycznych lub co gorsza linii wysokiego napięcia. Wiele takich gruntów do tej pory zmaga się z nieuregulowaną sytuacją. Podobne sytuacje możemy również spotkać na działkach budowlanych, gdzie mieszkańcy nie mogą postawić domu w wymarzonym miejscu lub muszą go przesuwać o kilka metrów z racji przepisów. Czy w takiej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie?
22.11.2021
czytaj więcejKiedy może się ubiegać o odszkodowanie od dewelopera?
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Często na taki krok decydują się młode małżeństwa, które zamierzają przejść „na swoje”. Dzięki temu uniezależniamy się od innych i nie jesteśmy już skazani na ciągłe wynajmowanie mieszkania. Wszystko wówczas wydaje się być piękne, ale niestety nie zawsze tak jest. Jako że zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne, to też i deweloperzy pędzą z budową nowych bloków, często nie zważając na niektóre aspekty, które w następstwie mogą okazać się bardzo kosztowne – krzywe ściany i podłogi, zawilgocone mieszkanie czy nieprawidłowe wykonanie instalacji sanitarnych lub elektrycznych. To tylko niektóre błędy deweloperów, z którymi spotykamy się na każdym kroku. Czy w takiej sytuacji możemy się zatem ubiegać o odszkodowanie?
17.11.2021
czytaj więcejJak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku?
Każdego dnia w naszym kraju dochodzi do wielu wypadków, w których to osoby zostają poszkodowane przez sprawcę. W takim momencie każdemu poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z tytułu polisy OC sprawcy. Niestety nie każdy z nas w tym trudnym czasie myśli o tym, by ubiegać się o świadczenie, które przecież może, chociażby pokryć koszty leczenia, rehabilitacji czy wydatków związanych z naprawą samochodu po wypadku. Nie każdy z nas ma przecież odłożone pieniądze na taką ewentualność, a odszkodowanie zwyczajnie nam się należy i powinno zostać wypłacone. Dlatego tez warto przeczytać poniższy artykuł i dowiedzieć się jak wygląda proces dochodzenia odszkodowania po wypadku.
08.11.2021
czytaj więcejUnieważnienie małżeństwa cywilnego - czy i kiedy jest to możliwe?
Małżeństwo cywilne to sankcjonowany prawem związek dwóch osób, który legalizuje ich wspólne życie. Ponadto taki typ związku uznawany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Czy zatem istnieje możliwość, by takie małżeństwo unieważnić?
04.11.2021
czytaj więcejProces rejestracji spółek - krok po kroku
Działalność gospodarcza w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. Coraz więcej osób decyduje się przejść na tzw. „swoje”. W naszym kraju działalność gospodarcza może być prowadzona w postaci różnych form prawnych, choć najczęściej są rozważane dwie ewentualności. Pierwsza to jednoosobowa działalność gospodarcza, z kolei druga to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jak wynika ze statystyk, jest najczęstszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przekonajmy się zatem, czym w ogóle z punktu prawnego jest spółka, jak ona działa oraz jak wygląda proces jej rejestracji.
04.11.2021
czytaj więcejAlimenty – kiedy się o nie ubiegać i jak ustalić kwotę?
Alimenty na dziecko to często drażliwy i bardzo delikatny temat, w który w żadnym stopniu nie powinna być angażowana nasza pociecha. Żeby je otrzymać, należy przede wszystkim złożyć pozew do sądu wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Ponadto możemy się również ubiegać o alimenty z funduszu, jeśli te sądowe nie są wypłacane. Poniżej postaramy się przybliżyć Państwu, kiedy powinniśmy się ubiegać o alimenty oraz jak ustalić ich wysokość.
02.11.2021
czytaj więcejWypadki w pracy - jakie są zasady postępowania?
Niestety, w każdej pracy dochodzi czasami do sytuacji, gdzie mamy do czynienia z niebezpiecznym zdarzeniem, na skutek którego ucierpiał pracownik. W takim przypadku należy przestrzegać określonych procedur postępowania. Warto je również dobrze znać, by móc skutecznie egzekwować prawo do odszkodowania oraz innych uprawnień. Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy w przypadku wypadku w pracy jest sporządzenie dokumentacji po zdarzeniu, czyli tzw. protokołu powypadkowego.
29.10.2021
czytaj więcejSpadek - nabycie ustawowe a testament
Wciąż niewiele osób myśli o sporządzeniu testamentu, nie zdając sobie często sprawy, jak jest on ważny. Żyjemy również w przeświadczeniu, że odpowiednio zabezpieczyliśmy zarówno nasze dobra materialne, jak i interesy najbliższych. Jest to niestety mylne przeświadczenie, które po śmierci bywa niestety kością niezgody w rodzinie. Po niesamowicie smutnym okresie, jakim jest śmierć najbliższych, następnie dochodzi do podziału majątku pozostawionego przez zmarłego. Ten moment niestety niezwykle często generuje również nić niezgody, dzielącą rodzinę. Dlatego tak bardzo ważne jest spisanie testamentu.
28.10.2021
czytaj więcej